Három hét múlva újra a hulladékoké lesz a főszerep a fővárosban, hiszen elkezdődik a lomtalanítási szezon. Pár trükkel azonban elkerülheti, hogy a „szemétmaffia” áldozata legyen, sőt másoknak is segíthet a kacatjaival.
Forrás: Bánkúti Sándor
Az idei évben is meghatározott menetben takarítják el a szemetet lomtalanításkor, hiszen a fővárosban minden kerületben pontosan meg van szabva, hogy mikor, hol és mitől lehet megválni.
Ne hagyja, hogy a „csalilomizók” átverjék, hiszen gyakran előfordul, hogy kitesznek pár dolgot az utcára, erre buzdítva a lakókat, hogy kövessék őket. Így a maffia tagjai összeszedik a kidobott szemetet, persze csak amire szükségük van, a többi szépen ottmarad az utcán.
Az FKF Nonprofit Zrt. mindenki figyelmét felhívja, hogy csak és kizárólag akkor lehet kihelyezni a felgyülemlett hulladékot, amikor a kiküldött hírlevélben megjelölték.
Ne az erkélyről dobálja ki megunt kanapéját
Sajnos már többször előfordult, hogy valaki úgy gondolta, az ablakából hajítja ki kacatjait. Legyen az egy kanapé, ágy vagy egy monitor. Ez nagyon balesetveszélyes, hiszen nemcsak parkoló kocsikban tehet kárt, de egy arra sétálóra is ráeshet.
A kijelölt időpontban 18 óra után lehet levinni a hulladékokat úgy, hogy se a gyalogosforgalmat, se az autósforgalmat ne zavarja.
Általában a kijelölt nap után már el is szállítják a szemetet, ezzel megakadályozva a felgyülemlett hulladék látványát és esetleges betegségek forrását.
Elsőként az V. kerületben szabadulhatnak meg a felhalmozódott kacatoktól február 21-én, majd az I. kerület következik február 22-én. Ezt követi a XIX. kerület február 23-ától március 2-áig, majd a XIII. kerület március 4-étől 11-éig.
Az FKF Nonprofit Zrt. minden évben az adott lomtalanítási időszak előtt hírlevelet küld minden lakónak, amiben pontosan tájékoztatja a lakosságot a hulladékgyűjtés menetéről.
Gumiabroncsát nem teheti az utcára
Vannak olyan hulladékok, amiket tilos lomtalanításkor kirakni az utcára, mert veszélyes, környezetszennyező hatása lehet. Ilyen például a sütőolaj, a festékmaradék, az olajosflakon, a növényvédő szer, a szárazelem vagy akár az elektronikai hulladék.
Nem szabad továbbá a mindennapos háztartási szemetet és a szelektíven szétválogatott üveg-, papír-, műanyag- és fémhulladékot sem kihelyezni. Ezek mellett tilos a gumiabroncsot, az építési hulladékot, a zöldhulladékot és az ipari-mezőgazdasági hulladékot levinni a ház elé.
Aki nem tartja be ezeket a szabályokat, az súlyos pénzbírságot fizethet, ami 5000 forinttól akár 50 ezer forintig terjedhet. A veszélyes hulladékokat a kimondottan azoknak szánt, ideiglenesen kialakított hulladékgyűjtőbe lehet elvinni.
Nem használt bútorait másnak is odaadhatja
Ha a nem használt darabjai még jó állapotban vannak és rendeltetésüknek megfelelően használhatók, akkor van egy lehetősége, hogy másokon segíthessen. Budapesten két helyen is van Szemléletformáló és Újrahasználati központ, ahova beviheti azokat a bútorait, könyveit, gyerekjátékait, amikre már nincs szüksége, de másoknak még örömet szerezhet.
Ezek a központok a XV. kerület Károlyi Sándor utca 166. és a XVIII. kerület Besence utca 1/A szám alatt találhatók. Személyi igazolvánnyal és lakcímkártyával igazolja, hogy budapesti lakos, egy rövid regisztráció után már viheti is be a raktárba a bútorait.
Ezeknek a központoknak nagy előnye, hogy felnyissa a lakók szemét az újrahasznosításra, hiszen ez nem csak a környezetvédelem szempontjából fontos, hanem a szegényebb családok részére is hatalmas segítséget nyújthat.