Aktuális

Magyarországon igenis trappistából van a hold - Ismerjük meg közelebbről a magyarok kedvencét

Hu-Zo

Létrehozva: 2020.01.21.

Krémes, omlós, lyukacsos, érlelt, illatozó, fűszeres – a magyar pultok is most már roskadoznak az ínycsiklandó sajtkülönlegességektől. És mégis mi lehet a magyarok kedvenc sajtja? Naná, hogy a trappista!

Forrás: shutterstock

A trappista univerzális sajt: imádjuk önmagában is, vastag szeleteket majszolunk este a hűtőszekrény mellett ácsorogva, de persze a melegszendvicsről sem hiányozhat, a sajtos-tejfölös makaróni pedig igazi magyar specialitás, természetesen trappistával megszórva.

A legnépszerűbb sajtféleség a szocializmusban vált igazi népeledellé, egy francia sajtfélét „magyarosítottak”, a végeredmény pedig se nem lyukacsos, se nem illatozó – de legalább a miénk. Ezt a terméket egyébként külföldön nem is ismerik, és persze semmi köze nincs az eredeti francia trappista sajthoz.

A hazai trappistát a tejtermékek készítése nyomán képződő különböző maradványok – azaz a lefölözött zsír és fehérjerészek – hasznosításával állították elő, ezen maradványok préseléséből, ízesítéséből és beoltásából született meg a mi trappistánk. Manapság a hazai sajtforgalom hetven százalékát adja a trappista.

Milyen sajt kerül általában a kosarába?

Stankovánszki Tibor:
Egy egész trappistát szoktam venni, ami több mint egykilós. 1399 forint kilója. Lefagyasztom. Drágábban, pláne háromszoros áron még nem vásároltam, mert az nagyon drága lenne.

Lakatosné Paczier Ilonka:
Trappistát, de mindig csak egy kisebb darabot. 25-30 dekát, mert hamar megpenészedik. Használom melegszendvicshez, milánóihoz, és rántani is szoktam. A füstölt trappistát is szeretem.

Rózsai Éva:
Egy egész guriga trappistát szoktam venni, ami egy hónapra elég. 1400-1500 Ft egy kiló. Szeretjük a sajtos piritóst. Franciaországban is ettem trappistát, de az egészen más volt. Itthon nem tudnám az eredeti recept szerintit megvenni.

Nagy előnye az ára is. Egykilónyi trappistát megkapunk a boltban 1300-1700 forintért, a különle­ges sajtféleségekért ennek sokszorosát fizetjük.

Persze akadnak sajtkészítő mesterek, akik inkább az eredeti re­cept­hez ragaszkodnak. Vélhetően az áruházláncok polcain ilyet nem fog találni.

A legfontosabb, hogy mi nem fölözzük le a tejet, vagyis zsírtartalma ötszázalékos, és a saját teheneink tejét használjuk – árulta el az első „titkot” a Borsnak a tabi Házi Sajtmanufaktúra vezetője, Barkóczi László.

– Hagyományosan hőkezelt tejjel dolgozunk, amiben egy készen kapható hét bakté­riumtörzsből álló keverék jól el tud szaporodni. Bár ezt Magyarországon is lehet kapni, én külföldről szerzem be. 30-32 fokon a baktériumok elszaporodnak, majd egy borjúgyomorból származó tejoltó enzimet adunk hozzá. Legalább öt hétig naponta átforgatva érlelni kell a sajtot, különben nem lesz jó a minősége.

A franciáké az eredeti

A trappista sajt története sok-sok száz évvel ezelőtt kezdődött Franciaországban, ahol a trappista szerzetesek szigorú vegetáriánus étrendet követtek, így sajtkészítésre adták a fejüket, a húst ugyanis pótolni kellett valamilyen tartalmas tejkészítménnyel. Az eredeti trappista egy nyers tejből készült, több hétig érlelt, minimálisan lyukas, félzsíros sajt, amely karakteres ízvilággal rendelkezik. Ez a receptúra később elterjedt egész Európában az egyház közvetítésének köszönhetően.

Nálam 4900 forint egy kiló, ami a bolti 1500 forinthoz képest lényegesen több, de ez az igazi trappista – tette hozzá Barkóczi.

Kapcsolódó jegyzetünk itt olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek