Aktuális

Mesterséges intelligencia fejezi be Beethoven szimfóniáját

H. N. Zs.

Létrehozva: 2020.01.08.

Ma már a mesterséges intelligencia az életünk része. Meg sem lepődik az ember, ha a vonal másik végén egy robot tesz fel kérdéseket. De vajon mindenre képes? Mindenki helyettesíthető?

Beethoven utolsó szimfóniáját nem tudta befejezni, mert a nagyszerű zeneszerző 1827-ben meghalt. Utolsó és egyben befejezetlen szimfóniájához azonban fennmaradt néhány vázlat, amelyeket ő maga jegyzett le.

Születésének 250. évfordulójának tiszteletére zenetörténészek és számítógépes szakemberek próbálnak emléket állítani, méghozzá úgy, hogy befejezik megkezdett szimfóniáját. Erre a vállalkozásra a mesterséges intelligenciát hívják segítségül.

Szkeptikus szakemberek

Egészen elképesztő a tudomány jelenlegi állása. Bősze Ádám zenetörténész az ötletet rendkívül kreatívnak tartja.

– Nagyon kevés, töredékes vázlat maradt fent Beethoven X. szimfóniájából. A 80-as években volt már hasonló kísérlet, Barry Cooper zenetörténész ugyanis rekonstruálta a szimfóniát. Hogy egy gép mit hoz ki belőle, azt kíváncsian várom. Végtelenül kreatív ötletnek tartom, de nem nagyon hiszek benne – kezdte a Borsnak Bősze Ádám.

A szakember szerint akkor lehetne hi­teles, ha egy befejezett mű vázlataival is kipróbálnák ezt a műveletet, és működne.

– Arról van ugyanis szó, hogy betáplálják a mesterséges intelligenciába a vázlatokat, és ehhez hozzáadják Beethoven más műveit és kortárs kompozíciókat is. Hiteles lehetne a dolog, ha ugyanezt megcsinálnák Beethoven V. szimfóniájával is, hiszen ott elkészült a mű.

Betáplálnák a fennmaradt vázlatokat, majd összehasonlítanák az eredetivel. Ha az köszönőviszonyban sem lenne az eredetivel, nagy valószínűséggel ez a tizediknél sem lenne másképp – magyarázza Ádám, aki szerint bizonyára a karmestereket is megosztja majd a dolog.

A konzervatívak biztosan azt mondják majd, hogy az ördögtől való dolog, hogy gép fejezze be a művet, de szerinte sokan lesznek, akik látni fognak benne üzleti lehetőséget.

  – Beethoven X. szimfóniájának előadása biztosan megtöltené a Művészetek Palotáját is. Azt gondolom, sokan kíváncsiak lennének rá, aztán a szünetben a pezsgő kortyolgatása mellett meg lehet osztani majd egymással az észrevételeket.

Nagy üzleti lehetőség. De vajon kit illetnek a jogdíjak? Valószínűnek tartom, hogy a mesterséges intelligencia megalkotói részesülnének belőle – fejtegette a szakember. 

Magától fejlődik

A mesterséges intelligencia tudománya intelligens viselkedéssel, gépi tanulással foglalkozik. Egy olyan program, ami emberi beavatkozás nélkül képes kommunikálni, emberhez hasonlóan viselkedni. A szoftver tud a viselkedésén változtatni, vagyis képes a tanulás folyamatára. Egyébként maga a mesterséges intelligencia a tudományos-fantasztikus irodalom produktuma, mégis jelenleg a számítógép-tudomány egyik legjelentősebb ágát képviseli. Leggyakrabban a gazdaság- és orvostudományban, a tervezésben, a katonaságnál, számítógépes programokhoz és videójátékhoz alkalmazzák.

Nem tudni, hány éves pontosan

Az évforduló azért is izgalmas, mert Bee­thoven egész életében úgy tartotta, hogy nem 1770-ben, hanem 1772-ben született. Az első hivatalos irat, amin 1770 volt olvasható, az Beethoven gyászjelentése. Ettől a naptól fogva 1770-et tekintik a hi­vatalos születési dátumának. 

– Volt olyan, hogy Beethoven kikérte a bonni templom anyakönyvét. Fogta, és az 1770-et áthúzta, majd kijavította 1772-re. Azt mondta, hogy az nem az ő születési anyakönyvi kivonata, ha­nem a báty­jáé, aki csecsemőkorában meghalt.

A korai kottáin olvasható, hogy hány éves korában komponálta műveit. Ha visszaszámolunk, a születési dátuma valóban 1772. Hogy mi az igazság, persze sosem fog kiderülni. Az viszont biztos, hogy Beethovenék 7-en voltak testvérek, és csak 3-an élték meg a felnőttkort – mondta el Bősze.

Kapcsolódó jegyzetünk itt olvasható

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek