Megjósolhatatlanok a következményei, ha lejárt gyógyszert vesz be. A hatás elmaradhat – ez még a legjobb eset –, de jelentős mellékhatások is felléphetnek. Legjobb mindig betartani a dobozon feltüntetett felhasználhatósági időt!
A házi patikában csak gyűlnek a különféle pirulák egy-egy hirtelen jött rosszullét után. Ameddig nincs rájuk újra szükség, addig jó, de ha hirtelen újra beüt valami csúf kórság, egyből elkezdünk a tabletták között kotorászni. A gyötrő tünetek enyhítésére szinte bármit képesek lennénk megtenni. Lehet, hogy a lejárati időt nem is nézzük, de jobb nem megfeledkezni róla, mielőtt magunkba tömünk valamit. Máskülönben különféle mellékhatásoknak tehetjük ki magunkat.
Fontos az orvosság tárolása
A betegtájékoztatót a legtöbb ember nem olvassa el, éppen azért, hogy ne tudjon az esetleges mellékhatásokról. Tényleg nagyon sok információ van ezen a kis papírfecnin, viszont hasznos. Többek között tartalmazza a gyógyszer tárolási módját, ami fontos, hogy biztonsággal bevehesse a pirulát.
– Az egyes készítmények stabilitása jelentősen eltér, vannak, amik különleges tárolási körülményeket (hűvös hely, nedvesség-, fényvédelem) igényelnek. A felhasználhatósági feltételeket úgy határozzák meg, hogy otthoni tárolás mellett, az adott időpontig biztonsággal használható maradjon. A tárolás során mind a hatóanyag, mind a segédanyagok változása előfordulhat, történhet hatáscsökkenés, de keletkezhet mellékhatásokat kiváltó változás is, ezért minden orvosság teljes biztonsággal a lejárati időn belül használható – mondta a Vasárnapi Borsnak dr. Sohajda Attila gyógyszerész.
Súlyos következmény
A tablettákon általában nem látszik, ha megromlottak. Nem lesz büdösebb, mint korábban, nem is színeződik el. Ennek ellenére, ha a külső nem is változik, a belső igen.
– Nehéz megmondani, mi a helyzet, ha lejárt készítményt veszünk be. Ha viszonylag stabil, például a lejárati ideje a gyártástól számított három év, és néhány nappal a szavatosság után veszi be, valószínűleg semmi különös nem történik, ugyanolyan hatásos és biztonságos, mint néhány nappal korábban lett volna – vázolta a szakértő. A példát folytatva: ha ez egy rövidebb, egy éven belül lejáró készítmény, és a lejárat után fél évvel venné be, a következmények megjósolhatatlanok.
Ugyanaz, mégis olcsóbb
Egy-egy betegség, pláne tartós probléma alkalmával több ezer forintot kell elkölteni a gyógyszertárban. Ám gyakran tapasztalhatjuk, hogy patikusunk nem is azt a készítményt adja ki, amit az orvos felírt, vagy ha az épp nincs készleten, valami mással helyettesíti. Ezektől nem kell megriadni, ugyanazokat a hatóanyagokat tartalmazzák, mint eredeti gyógyszerünk, csak általában lényegesen kedvezőbb áron. Ezek az úgynevezett generikumok.
A tizenöt-húsz évvel ezelőtt feltalált és szabadalmazott hatóanyagot ma már nem védi az oltalom, az eredeti feltaláló után a többi gyógyszergyár is használhatja. Nekik már nem kell kifizetniük a kutatási költségeket, amit nem is kell beépíteni a gyógyszer árába. Ezért olcsóbbak a generikumok, szerencsés esetben az eredeti orvosság árához képest 70-90 százalékkal is kedvezőbb összegért adják.
Ki ne dobja!
A lejárt gyógyszereket semmi esetre se dobja a háztartási szemét közé, mert veszélyes, a környezetre káros anyagokat tartalmaznak. A patikák szó nélkül visszaveszik a lejárt, nem azonosítható pirulákat, löttyöket. A szerek szakszerű megsemmisítése az ő dolguk.