Aktuális

Ónos eső – Évekig fizethet az, aki nem takarítja a járdát

H. R.

Létrehozva: 2020.01.29.

Forrás: Shutterstock

Nem tévedtek az időjósok, megérkezett a csapadékos idő, méghozzá a legrosszabb fajta, az ónos eső. Az előrejelzés szerint maradni is fog még néhány napig. Esténként és a hajnali órákban fagypont körüli hőmérséklet lesz mindenhol, így a lehullott csapadék odafagy a járdákra, utakra, ez pedig a gyalogosoknak és az autósoknak is kellemetlenséget okoz. És nem csak a csúszásveszély miatt, ugyanis kötelezettségeink is vannak ezzel. Akinek ugyanis járda van a háza előtt, ott neki kell ezt eltakarítania.

Az ónos vagy havas eső rendkívül csúszik, nem egyszerű ez ellen tenni. A következő praktikákkal viszont biztonságban tudhatja magát és az arra sétálókat. Emellett az is fontos, hogy ellenőrizze, tartalmaz-e a lakásbiztosítása felelősségbiztosítást is. Ha igen, akkor – meghatározott esetekben – a biztosító fizet, ha egy baleset esetén megbüntetnék.

Szóban nem elég

A szabály szerint a ház előtt fu­tó járdaszakaszt legalább 80– 120 centiméteres sávban tisztán kell tartani. Ha szükséges, akkor napjában akár többször is el kell róla távolítani a csúszós réteget. Ha mégis baleset történik akkor, azért valakinek felelnie kell.

– Az okozott károkért vagy balesetért az út- vagy járdaszakaszért felelős személy vagy szervezet vonható felelősségre. Amennyiben valaki kárt, balesetet szenved, azt írásban kell jeleznie az illetékesnek – magyarázta a Borsnak dr. Szmetana Béla ügyvéd. – Kérhetünk kártérítést, ez pénzben is kifejezhető. Ide sorolható például a fizetés elmaradása miatt ért anyagi kár is, vagyis, ha a baleset miatt nem tudunk dolgozni és ezért nem kapunk fizetést. A jog szerint sérelemdíj is megillethet minket bizonyos esetekben.

Készítsen fotót a helyszínen

Ahhoz, hogy kártérítéssel élhessen valaki, bizonyítani kell, hogy mikor, hol történt a baj. Ezt a mai modern világban már akár egy fényképezős mobillal is meg lehet tenni.

– Érdemes minden esetben felvételt készíteni még a helyszínen, ha van szemtanú, elkérni az elérhetőségeit – javasolja az ügyvéd.

Ahhoz, hogy élni tudjon a kártérítés lehetőségével, a balesetből fakadó összes költségét igazolnia kell. Ezért érdemes elrakni minden blokkot, számlát. Kiszámolni pontosan, hogy mennyi bevételtől esett el a történtek miatt. De még így se számíthatunk egyből pénzre. A biztosítóknak, bíróságoknak még el kell bírálni az ügyet, és csak utána kaphatjuk meg a minket megillető összeget.

50 ezer a sózásért

A csúszásmentesítés ellen a leghatékonyabb módszer sokáig a sózás volt. Ezt ma már törvény tiltja azokon a helyeken, ahol emiatt károsodhatnak a fás növények. Ha valakit rajtakapnak a sózáson, akár 50 ezer forintos bírságot is kiszabhatnak ellene. Az ónos, havas eső ellen nem vethető be a hólapát, így ma­­rad a seprű, de ez sem biztosít tökéletes eredményt. Mi­vel már nem lehet sózni, ér­demes söprögetés után só­dert, homokot, fa­forgácsot, ha­mut használni. Egyes helyeken a közterület-fenntartó helyez ki környezetbarát útszóró sót, amiből bárki ve­het a környéken.

Mikor kit kereshet

Azt, hogy az utakat, járdákat kinek a kötelessége tisztán tartani, kormányrendelet szabályozza. Összefoglalva az ingatlan, illetve annak használójának kötelessége gondoskodni az épület előtti járdaszakasz takarításáról. A társasházak esetében van egy kis csavar. Nem a közös képviselő feladata tisztán tartani a járdákat, hanem a közösségé. Ezt meg lehet oldani úgy, hogy a lakók kijelölnek maguk közül valakit, vagy megbíznak erre a feladatra egy külsős személyt. Előbbi esetben a kinevezett lakó, utóbbiban a megbízott a felelős az esetleges balesetek rendezésével kapcsolatban. Bárhogy is dönt a közösség, azt a társasházi szabályokba érdemes belefoglalni. Az utakkal, közösségi területekkel a helyi közútkezelő, önkormányzat foglalkozik.
– Ha a baleset közterületen történt, akkor az azt üzemben tartó szervhez kell fordulni. Ez lehet az önkormányzat vagy más erre a feladatra kijelölt társaság. A buszmegállóban, villamosmegállóban történt sérülésekért az adott közlekedési vállalat vállal felelősséget. A magántulajdonban lévő területekért a tulajdonos. Tehát a kártérítési igénnyel az út vagy járda kezelőjéhez kell fordulni – hangsúlyozta dr. Szmetana.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek