Már javában nyílnak a hóvirágok fehér sziromtengert varázsolva a föld fölé. A védett növény eszmei értéke tízezer forint szálanként. De mi van akkor, ha otthon szeretné a kertjét díszíteni vele?
Egy vidéki család kertjében több tízezer hóvirág nyílt ki, évek óta foglalkoznak a növényekkel. Rengeteg turista jár a gyönyörű látvány miatt hozzájuk, mindenki szívesen legelteti a szemét a virágokon. De vajon bárki nevelheti otthon a hóvirágot, és ha a saját kertjében termesztette a virágot azt el lehet adni?
A hóvirágoknak körülbelül 20 fajtája él meg hazánkban. A vadon élő a kikeleti hóvirág 2005. augusztus 31. óta védett növény, egy szál eszmei értéke tízezer forint, ha letépi. Ha egy csokornyit szed belőle, akár börtönbüntetést is kaphat érte – kezdi a Borsnak Kiss Mónika, a Kunsági Nemzeti Park kommunikációs menedzsere.
Mint mondja, amit a kertészetekben lehet kapni, az általában nem a vadon élő kikeleti hóvirág, hanem egy dísznövény-változata a fehér szirmú növénynek.
– Teljesen más fajta az, amit a kertészetekben vásárolhat. Úgynevezett nemesített virágok ezek, amik kimondottan kerti fajták, nagyobbra nőnek, szinte dísznövénynek minősülnek – mondja Mónika. Nagyon fontos, hogy ha megvette a hagymás növényt, bizonyítania kell, hogy nem a mezőről vitte haza jogtalanul őket.
– Ha megveszi a hóvirágot, akkor mindenképpen tegye el a blokkot és esetleg a számlát, mert csak ezzel tudja bizonyítani a hatóságoknak, hogy hivatalos helyről vitte haza – tanácsolja az olvasóknak Sulyok József, a Bükki Nemzeti Park Természetmegőrzési osztály vezetője.
Felmerülhet a kérdés, hogy ha a jogszabályoknak megfelelően kertészetben szerezte a védett virágot és a saját kertjében nevelgeti, akkor leszedhet egy csokorral és esetleg el is adhatja azt?
– Letépheti a kerti hóvirágot és díszítheti például az asztalát vele. De akármilyen számlával is igazolja, nem árusíthatja azt senkinek, kivéve, ha van hivatalos kertészeti engedélye hozzá – mondja Sulyok József.
Az eredetet annak is igazolnia kell, aki ajándékba kapta a virágot.
Magyarországon két védettségi kategória van, vagyis védett és fokozottan védett. Az utóbbiak veszélyeztetése azonnali bűncselekménynek számítanak. – Ezek a szabályok nem csak a hóvirágra érvényesek, hanem az összes védett növényre hazánkban. Ami még fontos, hogy nemcsak a növényekre, hanem azoknak a termékeire is vonatkozik a szabályozás – mondja Sulyok József. Már fel-feltűnnek a kék ibolyák is, hiszen ebben a melegben már javában éledezik a természet. József szerint az ibolyák egy hatalmas virágcsalád, rengeteg fajtáját ismerik a botanikusok. Míg egyes fajuk védettek, addig van, ami sok helyen előfordulhat. – Mindenkinek azt tanácsolnám, hogy ne nyúljon a növényekhez, hiszen nem azért vannak, hogy letépjék őket. Nézegesse meg, szagolgassa meg és készítsen róla egy fényképet, de ne bántsa őket. Így senkinek nem lehet belőle problémája – mondja a vezető.
Magyar kikerics
Csikófark
Bánáti bazsarózsa
Tátogó kökörcsin
Magyar kökörcsin
Erdélyi hérics
Mocsári angyalgyökér
Magyarföldi husáng
Magyar méreggyilok