Pergős, ragacsos, olajon pirítva, vagy megmosva? Mégis hogyan lehet jó rizst készíteni?
A rizs, bármelyik fajtáról is legyen szó nagyon jó fehérje és szénhidrátforrás, ezért érdemes rendszeresen fogyasztani. Bár egy hétköznapi és egyszerű köret, vagy teljes értékű étel is készíthető belőle, azért az elkészítése mégsem olyan egyszerű. Ahány féle, annyi elkészítési módja van, és már egyre több fajta kapható a boltokban. Mindegyikből más étel lesz igazán finom.
„A” és „B” rizs
A boltban kapható legolcsóbb két rizstípus az „A” és „B” típusú. Ezeknél a termékeknél nem a rizs fajtája jelent különbséget, hanem a törött szemek aránya és az idegen anyag mennyisége.
A szabályozások szerint az „A” minőségűben 0,2 százalék lehet az idegen anyag és 10 százalék a rizsszem- törmelék aránya, míg a „B”-ben 0,3 százalék idegen anyag, és 20 százalék törmelék is előfordulhat. A több törmelék miatt nagyobb mennyiségű keményítő rejtőzik a szemek között, amitől jobban összetapadnak a szemek a főzés során.
„A” minőségű rizs 1 kg: 370 forint
„B” minőségű rizs 1 kg: 360 forint
Basmati rizs
A rizsek királynőjének tartják. Illatos, vékony, hosszú szemű. Indiából származik. A sok utazás miatt drágább is, mint a hazaiak.
Azonban gyorsan elkészül, forrástól számítva 6–8 percen belül kész is. Alapból pergős, nem csomósodik össze. Csodás az íze és az állaga is, nagyszerű köret.
Basmati rizs 1 kg: 1400 forint
Jázmin rizs
Illatos, hosszú szemű és könnyen elkészíthető. Itthon is elég elterjedt és már az ára is barátibb, mint pár évvel ezelőtt. Pergős fajta, de nem szabad túlfőzni. Ragacsosabb ételeket, mint a rizottó, vagy tejberizs ne készítsen belőle, kár lenne érte.
Viszont kiváló ázsiai ételekhez, akárcsak a basmati. Tápanyagtartalmában sem marad el társaitól.
Jázmin rizs 1 kg: 1000 forint
Barna rizs
Valójában egy nem teljesen megtisztított fehér rizs. A gyártás során a szemekről eltávolítják a külső héjukat, de a belsőt, ami a rizs korpája és a csírát rajta hagyják.
Ettől barnás az árnyalata, kissé más az íze, és rengeteg plusztápanyag marad benne. Nem utolsósorban pedig magasabb a rosttartalma.
Sokan azért nem szeretik a barna rizst, mert úgy próbálják meg elkészíteni, mint a fehér fajtákat és kemény marad, vagy teljesen szétfő
– mondta a Borsnak Kovács Judit dietetikus. – Én azt szoktam javasolni, hogy úgy készítsük, mintha tésztát főznénk. Forrásban lévő vízbe szórjuk és főzzük. Körülbelül 30 perc múlva nézzük meg, hogy átfőtt-e már. Ez is olyan, mint a tésztánál, meg kell nézni, hogy fehér-e még a közepe. Ha már nem, akkor kész. Maximum 40 perc alatt általában elkészül. Ezt követően szűrjük le, öntsük le róla a felesleges vizet.
Barna rizs 1 kg: 600 forint
Rizottórizs
Az előzőekkel ellentétben a rizottórizs esetében pont az a lényeg, hogy krémes legyen, ezért másképp is kell elkészíteni. Párolás helyett magasabb hőfokon, főzni kell.
– Rizottót csak erre való rizsből érdemes készíteni, például arabio rizsből. Először a zsiradékon pirítsuk le a hagymát, majd a rizst is. Ízlés szerint ezek után lehet beleönteni egy kevés fehérbort, de elhagyható. Utána öntünk rá alaplevet épp annyit, hogy ellepje. Ezt ismételgessük kétszer, háromszor, míg krémes nem lesz. Kóstolgassuk, mert a közepének még keménynek, úgynevezett al dentének kell maradnia – mondta Hampuk Zsolt séf.
Sushi rizs
Ez az egyetlen, amihez tilos zsiradékot, olajat adni. Ezt a típusú rizst főzés előtt át kell mosni, akár többször is, míg már teljesen tiszta víz folyik át rajta.
Zsiradék nélkül kell főzni egy kevés rizsecettel.