Nem csak az autósoknak kell odafigyelniük az utakon, a gyalogosok is számtalanszor kockára teszik az életüket.
Alig telt el másfél hónap az új évből, és már most kiugróan magas a halálos kimenetelű közlekedési balesetek száma. Idén csak Budapesten kilenc gyalogos vesztette életét az utakon, ebből hat esetben a járókelő volt a hibás. Az ilyen jellegű balesetek elkerülése érdekében a Budapesti Rendőr-főkapitányság különféle módokon igyekszik felhívni a gyalogosok figyelmét az ezzel kapcsolatos teendőkre.
Térfigyelő kamerák felvételeinek segítségével mutatták be a szakemberek, hogy milyen hibákat követnek el általában a járókelők.
1.Nézzen körül!
Az első eset, amit Balogh Ádám rendőr alezredes, a BRFK Közlekedésrendészeti Főosztályának vezetője említett, egy 20 éves fiú életébe került. Nem nézett körül, mielőtt elindult. A X. kerületben, a Kőbányai úton a villamos elé lépett, mert nem vette észre az érkező járművet, ami úgy meglökte, hogy a fiatal az úttestre esett, és egy éppen kiforduló kamion már nem tudott megállni, áthajtott rajta. A gyalogos olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a helyszínen életét vesztette. A baleset elkerülhető lett volna, ha a fiatalember nem a síneken akar átkelni, hanem az erre kijelölt helyen, de legalábbis körbenéz, mielőtt a villamospályára lép.
2.Ha piros, akkor tilos!
A statisztikák szerint a második legtöbb halálos gázolást az okozza, hogy a járókelő a piros lámpa ellenére indul át az úttesten. A szabályosan közlekedő autósnak pedig esélye sincs kitérni az ütközés elől. Ez történt február 6-án késő este, a Róbert Károly körúton, az Árpád híd irányába vezető oldalon is. Egy 42 éves nő bár a zebrán, de a piros jelzés alatt lépett le az úttestre. A szabályosan, megengedett sebességgel közlekedő autó pedig elsodorta.
3.A zebra nem csak egy állat
A rendőrség adatai szerint a legtöbb gyalogoséletet az követeli, hogy nem a zebrán, arra alkalmas helyen próbálnak meg átkelni az úttesten. A február 6-án este kilenc körül történt balesetnek is ez volt a fő oka. A XX. kerületben, a Helsinki úton egy 63 éves nő leszállt a menetrend szerint közlekedő autóbuszról, átmászott a korláton, majd a kocsi takarásában elindult át az úton. A szabályosan érkező autós nem látta a hölgyet, és elütötte. Sajnos a nő sem láthatta a közeledô autót. Minden esetben körültekintően fel kell mérni a forgalmat, inkább várni egy kicsit, hogy alaposan körbe tudjon nézni, mintsem baja essen!
4.Veszélyes a zenehallgatás és a telefonálás
Az elmúlt években egyre több balesetért felelős valamilyen elektronikai eszköz használata séta közben. A fülhallgatón hallgatott hangos zenétől nem hallani a forgalom zaját. Persze sokan pont ezért dugják be a fülüket, ezzel azonban megvonják maguktól egy érzékszervüket. A telefonálás nemcsak az autósok esetében kezdi átvenni a vezető baleseti kockázatot, hanem a gyalogosok körében is. Február 3-án délelőtt például a XIII. kerületben, a Béke utca és a Fiastyúk utca kereszteződésében egy nő vesztette életét emiatt. A zebrához érve telefonált, a rossz idő miatt esernyőt tartott a másik kezében. Nem vette észre, hogy piros a lámpa, csak elindult.
A neki balról érkező autó pedig olyan erővel csapódott neki, hogy már nem lehetett megmenteni az életét.
Bár a fent felsorolt esetekben mindig a gyalogosok mulasztottak, amiért az életükkel fizettek, a rendőrség egy másik kampányából az is kiderül, hogy a közlekedésben részt vevő más szereplők sem ártatlanok. A Pofátlan(TAN)ítás nevű rendőrségi akció keretein belül a zsaruk jelöletlen kocsikkal róják az utakat és szűrik ki a szabálytalankodókat. A pár hónapja megkezdett akció alapján kiderült, hogy rengeteg autós hajt át a piroson, ezért gyalogosként jobb, ha kétszer körülnéz még akkor is, ha a jelzőlámpa zöld! Sose lehet tudni.