A világ legnagyobb régészeti szenzációját jelentené Kleopátra sírjának megtalálása, és Zahi Hawass professzor biztos benne, hogy jó nyomon jár. A kutató Budapesten járt.
Forrás: Shutterstock
Zahi Hawass, a világhírű régészprofesszor személyesen is megnézte Tutanhamon fáraó sírkamrájának budapesti tárlatát, amelynek közel 1000 tárgyát másolatokból állították össze. A professzor szerint ezek tökéletesen visszaadják az eredetieket. Hawass külön felhívta a figyelmet a szinte lomtárszerű összevisszaságban megjelenített előkamrára, amelyet élőben csak a felfedezője, Howard Carter látott 1922-ben. A maszk előtt Hawass arról beszélt, hogy élete egyik legszebb élménye volt, amikor a fáraó arcát meglátta, a híres aranymaszk szemét, arcvonásait teljesen élethűnek nevezte. A találkozó végén Hawass professzor dedikálta Discovering Tutankhamun című könyvét, amely végigviszi a tudományos kutatásokat és a legendákat, ahogy az alcím mondja, Howard Cartertől a DNS-ig.
Ipari területet tárt fel
A világhírű régészprofesszort hatalmas lelkesedés fogadta. Nagyjából kétszáz ember várta a neves egyiptológust a Párisi Udvar Hotel Budapest patinás épületében. Zahi Hawass bemutatta két éve folyó új kutatásainak eddigi eredményeit is. Szerinte azért jelentős a mostani feltárás, mert először tárnak fel ókori „ipari területet”. A professzor jóvoltából 30 műhely, ókori raktárépületek és számos 3500 éves kerámiatárgy látott napvilágot.
Méltatta a magyar régész kollégákat
Meggyőződése, hogy Kleopátra sírjának feltárása sincs messze. Vannak elméletei azzal kapcsolatban, hogy merre lehet a sírkamra, és célja, hogy még életében megtalálja azt.
– Nem halhatok meg úgy, hogy nem találom meg Kleopátra sírját – mondta mély meggyőződéssel. Hawass szerint a kelet-európai egyiptológusok legjobbjai Magyarországról kerülnek ki, közülük is kifejezetten méltatta Kákossy Lászlót.
Szent helyre rejtették hívei
Hawass egyébként egy éve a palermói egyetemen tartott előadást, ahol elmondta, hogy az egyiptomi Királyok völgyében és Alexandria környékén jó ideje keresték már a régészek Kleopátra királynő sírját, és feltételezték, hogy nagy szerelmével, Marcus Antoniusszal együtt temették el. Bejelentette, hogy nagyon közel járnak a királynő temetkezési helyének beazonosításában, és már nyomon vannak Antonius sírjával kapcsolatban is. Kleopátra hívei az uralkodó mumifikált testét elrejtették egy szent helyre, és így egyesítették őket szimbolikusan a szerelem és a halál közös sorsában.