Aktuális

Egyszerű a titok – Így lesz isteni a toroskáposzta

Bors

Létrehozva: 2020.02.15.

Mi a különbség a toroskáposzta és a székelykáposzta között? Egyáltalán melyiket, milyen húsból kell elkészíteni, és mennyi idő alatt főnek össze az ízek? Nem kell többet ezeken a kérdéseken rágódnia, a Bors most elmondja a válaszokat! 

Hagyományosan mindkét ételnek a friss disznóhús és a savanyú káposzta az alapja. Azonban mégis van közöttük egy kis különbség: a székelykáposzta egyfajta húsból, pörkölt alappal készül, míg testvére a disznó különböző részeit tartalmazza, és rétegesen sül meg a tűzön. 

Fül, orr is mehet a torosba

Nincs igazi disznóvágás egy jól elkészített toroskáposzta nélkül. 

– Régen a disznóvágáson reggelire megették a hagymás vért, ebédre a friss húsból készült pecsenyét és vacsorára elkészült a toroskáposzta – kezdi a Borsnak a történetét Budai Péter séf.

Mint mondja, ha hagyományos ízeket szeretne kapni, nyugodtan tegyen fület, orrot, farkat és porcogós részeket is a lábosba. Finom oldalassal, csülökkel, combbal, hasaaljával, lapockával.

– Tegye fel egy edényben rétegezve a hozzávalókat, vagyis alulra menjen a hagyma, fölé a szalonna. Erre a savanyú káposzta és a húsok, kell hozzá egy kis babérlevél, só bors, és a tetejére a finom kolbászhús – mondja a séf.

Kétféleképpen készítheti el, vagy lábasban főzi lefedve, lassú tűzön körülbelül két és fél órán keresztül, vagy sütőben körülbelül három órán keresztül süsse. A séf szerint így biztosan nem fog megégni az étel. 

TIPP: Füstölt hússal vagy kolbásszal még jobban összeérnek az ízek. 

Diéta alatt is eheti a székelykáposztát

Teljesen diétás étel a székelykáposzta, nem kell nélkülözni – kezdte a Borsnak Schobert Norbi. Általában sertéslapockából készül a pörkölt alap, de az életmód ta­nácsadó szerint bármilyen húst fel lehet hozzá használni. 

– Teljesen mindegy, hogy milyen húsból csinálja meg a pörköltalapot. A felaprított hagymát megpirítja, rászór egy kis pirospaprikát, majd egy kis vízzel engedje fel. Adja hozzá a húst és köménnyel, sóval és borssal ízesítse tetszés szerint. Jöhet a savanyú káposzta, öntsön rá annyi vizet, hogy ellepje, és folyamatos keverés mellett addig főzze, ameddig meg nem puhul – tanácsolja Norbi. Egy tejfölös habarás a végén, és készen is van a tökéletes székelykáposzta. 

– Természetesen ne egyen kenyeret hozzá, hiszen csak attól válik hizlalóvá ez az étel. Ha mégis kellene hozzá valamilyen köret, inkább szénhidrátcsökkentett KETO-kenyeret válasszon – mondja Norbi.

Petőfi nevezte el

A közhiedelemmel ellentétben a székelykáposztának semmi köze nincsen Erdélyhez, sőt igazi magyar étel, a székelyek nem is nagyon ismerik. A neve egy Székely József nevű főlevéltároshoz fűződik, aki kortársa és egyben barátja volt Petőfi Sándornak.

A legenda szerint egyszer ebédelni mentek ketten a Komló-kert nevű étterembe, de mire odaértek, már fogyóban volt minden étel. Ekkor Székely megmondta a szakácsnak, hogy keverje össze a megmaradt savanyú káposztát és a sertéspörköltet és azt tálalja ki nekik. Petőfinek annyira ízlett az összetákolt étel, hogy amikor legközelebb is ott járt, már csak Székely-káposzta néven rendelte új kedvencét. 

Sertéshúsárlista

Fej: 2500 Ft/kg

Fül: 1000 Ft/kg

Oldalas: 1480 Ft/kg

Csülök: 990 Ft/kg

Tarja: 1480 Ft/kg

Karaj: 1490 Ft/kg

Lapocka: 1400 Ft/kg

Comb: 1490 Ft/kg

Szalonna: 1000 Ft/kg

Kolbász: 2000–6000 Ft/kg

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek