Okostelefont használ a hároméves gyerekek csaknem fele – derült ki egy friss felmérésből. A pszichológus szerint ez korai.
Forrás: shutterstock
Meglepő vagy sem, de évről évre egyre kisebb gyerekek nyomkodják az okostelefonokat. Számos szülő azért adja a kicsi kezébe a készüléket, hogy lekösse magát. A Huawei a magyarországi családokat vette górcső alá, és kiderült: a hároméves gyerekek csaknem felének ott a kezében a mobil.
Minél később ismerkedik meg a gyermek az okoseszközökkel, annál jobb. Legalábbis így gondolja Bojti Andrea pszichológus.
– A kisgyerekek esetében az ilyen készülékek még jelentős hatást gyakorolnak az agy fejlődésére. Ötéves korig működik az agyi plaszticitás, ami azt jelenti, hogy addig még fejlődnek idegsejtek. Ez egy érzékeny időszak, a túl sok képernyős és egyéb inger pedig nem tesz jót – mondta a pszichológus.
Persze léteznek családok, melyeknél bevett szokás, hogy miközben ülnek az autóban, a kisgyerek elé teszik a telefont, hogy azon mesét nézzen vagy játsszon, hogy a szülők nyugodtan beszélgethessenek.
– A teljes tiltást nem tartom életszerűnek a mai világban, de fontos, hogy mindenki kialakítson egy megfelelő rendszert.
Ismerek olyan szülőket, akik csak hétvégén engedik, hogy a gyerekek tévét vagy okoseszközön filmet nézzenek – magyarázta Bojti, aki szerint jó, ha a szülők úgy tanítják utódaikat, hogy számukra már természetessé váljon egy okoskészülék, de a kisgyerekek életében még nagyobb hangsúlyt kell kapnia a természetesebb játékoknak.