Aktuális

Ezért segít át a bajokon a szomorú zene

H. N. Zs.

Létrehozva: 2020.02.05.

Depresszióssá teszi a hallgatót a szomorú zene? Első hallásra logikusnak tűnik, a valóság azonban épp ennek az ellenkezője.

Több kutatás is vizsgálta már, hogy milyen ha­tással van a szomorú zene az érzelmekre. A tudósok 2014-ben rájöttek, hogy a szomorú zene igazából még jót is tesz az emberek érzelmi állapotának. Később egy 2019-es tanulmány azt is bebizonyította, hogy a depressziós embereknek jobb lesz a hangulatuk a szomorú daloktól. Mégis hogyan lehetséges ez?

Keserédes múltidézés

Az emberek a kedvenc dalaikhoz, zenéikhez általában valamilyen emléket társítanak. Ilyen emlék lehet egy nagy szerelem, egy családi összejövetel vagy egy közös élmény egy elvesztett hozzátartozóval. Ezek a dalok hiába melankolikusak, a hallgatójukat nosztalgikus hangulatba hozzák. A pozitív emlékek felidézése melegséggel tölti el a dal hallgatóját.

– A hangulatunk folyamatosan változik – mondta a Borsnak Makai Gábor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, aki szerint a zene úgy hat az ember hangulatára, hogy a hallgató elkezd befelé fordulni, és ez emlékeket, érzéseket, fantáziákat erősít fel benne.

– Ebben az a jó, hogy az ember a meg nem oldott problémákkal, konfliktusokkal, akár gyászfolyamatokkal foglalkozik. A zenehallgatás felnyitja az ember szemét, felszínre hozza az érzelmeket, így a hallgató nem söpri a szőnyeg alá a múltbeli történéseket. Persze nem mindegy, ki mit kezd ezekkel az érzésekkel. A zenehallgatás hosszú távon segíthet, hiszen ha gyakran felszínre hozza ezeket az érzéseket, akkor az egy jelzés, hogy foglalkozni kell velük, akár pszichológus bevonásával – magyarázta a szakember.

Rezonálnak a szomorú dalok

A tudósok szerint a zene által kiváltott szomorúság örömet ad, ha megfelel három kritériumnak. Ne legyen fenyegető, esztétikai­lag legyen örömteljes és múltbeli eseményeket hozzon a felszínre. Az emberek szeretnek olyan zenét hallgatni, ami tükrözi az aktuális lelkiállapotukat. Ilyenkor a szomorú dalok rezonálnak a lelkiállapottal, a dal azt az érzetet kelti, hogy van, aki velünk sorsközösséget vállal.

– A zene által újra és újra szembesül az ember az adott problémával, és minden ilyen alkalommal lehetőséget kap a belátásra. Minél többször hallgatja meg a dalt, annál többször kerül felszínre a probléma, vagyis annál nagyobb esély van rá, hogy az ember kezd valamit a kiváltott érzelemmel – mu­tatott rá a szakértő. – Egy párkapcsolat vége lehet erre jó példa. A múltidéző pillanatokban az ember fürdik a boldogságban, amiből táplálkozik. Ab­ban az esetben, ha valaki egészséges, a zenehallgatás után vissza tud helyezkedni a valóságba és onnan is képes boldogságot, örömet szerezni. A zene tulajdonképpen egy eszköz arra, hogy az ember visszautazzon a múltba és visszahozza a boldog perceket – világított rá Makai.

Könnyebbé teszi a gyász időszakát

A zene által nem csak egy párkapcsolatot gyászolhat el az ember, a zene egy haláleset feldolgozásában is segítséget nyújthat.

– Ha az ember szembesül a veszteséggel, és emiatt szomorú vagy sír, az önmagában nem probléma, ha tovább tud lendülni és ez nem hat ki a mindennapjaira. Minél többször hozza felszínre az ember a zene által az érzelmeit, an­nál könnyebb lesz feldolgozni a veszteséget – tette hozzá Makai.

A tudósok szerint a szomorú zene növeli a prolaktinszintet, ami tényleg segít megbirkózni a gyászfolyamatokkal. A test gyakorlatilag felkészíti magát egy szomorú eseményre, de a dal végén ez nem történik meg és a test megkönnyebbül.

A szex és az evés is örömet ad

Zenehallgatás során nemcsak prolaktin, hanem dopamin is felszabadul. Ez a hormon többek között az örömért és a motivá­cióért felel. A dopamin, vagyis a boldogsághormon nemcsak zenehallgatás közben szabadul fel, hanem szeretkezés és evés közben is, ráadásul ez a hormon felelős a szerelemért is.

Kapcsolódó jegyzetünk itt olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek