Aktuális

Filmje után lett gazdag a pénzhamisító, Mister 880

BoBe

Létrehozva: 2020.02.03.

Tíz éven keresztül hamisította a bankjegyeket az osztrák férfi Amerikában, a rendőrség mégsem tudta elkapni. Egy végzetes hiba miatt azonban a nyugodt élete egy szempillantás alatt véget ért. A sikert számára a róla szóló film hozta el.

Filmje után lett gazdag a pénzhamisító, Mister 880

Forrás: gettyimages

Emerich Juettner 1876-ban született Ausztriában, majd 13 évesen New Yorkba utazott. Az amerikai álmok városában eleinte képkeretezőként dolgozott, ezzel kereste meg a kenyérre valót. Huszonhat évesen feleségül vette Florence LeMeint, a frigyből két gyermek született. A hirtelen jött családot el kellett tartania, ezért több másodállást is vállalt, eleinte karbantartó volt, majd később az építőiparban dolgozott. 1937-ben meghalt a felesége és Juettner életében elkezdődött a bűnözéssel teli időszak.

Tíz év alatt sem bukkantak a nyomára

Miután elvesztette feleségét, egyedül maradt két gyermekével. Munkájából nem tudta eltartani őket, életszínvonaluk drasztikusan csökkent. Ekkor szemétszedőként dolgozott, az ebből hazavitt bevétel nem fedezte a kiadásaikat. Ekkor pattant ki a fejéből a megoldás: pénzt fog hamisítani. Kicsiben kezdte, hetente tíz-tizenkét egydollárost nyomtatott, amivel Manhattan környékén fizetett. Tudta, hogy csak úgy úszhatja meg a csalást, ha óvatosan és okosan játssza ki a bolti eladókat, hogy még véletlenül se terelődjön rá a gyanú. Gondosan ügyelt arra, hogy kétszer ugyanabban a boltban, ugyanannak az eladónak nem fizetett a hamis bankjegyekkel, mivel a hamisítvány nem volt éppen egy remekmű. Olcsó papírból készítette rossz minőségben, olyannyira, hogy a Washington szó helyett Wahsington szerepelt rajtuk. A rendőrségnek persze az első alkalommal jelentették az esetet, de mivel mindig máshol tűntek fel a hamis bankók, nem tudták lekövetni, hogy ki lehet a tettes. Pontosan tíz évig tartott a hajtóvadászat Juettner ellen, egészen addig, ameddig egy végzetes hibát el nem követett.

Illegális szemetelés miatt csukták le

1948-ban tűz ütött ki Amerika egyik utcájában, Juettner szerencsétlenségére pont az ő laká­sában. A lángokban a pénzhamisító eszközök is megsérültek, így nem látott más megoldást, mint hogy megszabaduljon tőlük. Abba viszont nem gondolt bele, hogy ha az utcájába viszi le az eszközöket, könnyen nyomra vezetheti a zsarukat. Szerencsétlenségére pontosan ez történt. Miután kitette a járdára a megroncsolódott tárgyakat, az utcabéli gyerekek gyorsan felfedezték és játszani kezdtek vele. Természetesen a játék otthon is folytatódott, így a félkész hamis bankókat megtalálták a szülők is, akik azonnal jelentették a rendőrségnek. Így már nem volt nehéz dolga a nyomozóknak, hogy megtalálják a híres hamisítót, akit tíz éven keresztül nem tudtak elkapni. Juettner csuklójára saját lakásában kattant a bilincs.

Oscar-díjra jelölték a karakterét

A tíz éven keresztül tartó hajtóvadászat sikertelenségének híre hamar elterjedt el, és számos producert megihletett. Juettnert mindenki csak Mister 880-ként emlegette, mint a legóvatosabb pénzhamisítót. (A 880-as rend­ôrségi aktájának száma volt.) 1950-ben Edmun Goulding rendezte meg a Mister 880 című filmet, ami annyira sikeres volt, hogy a Juettnert játszó színész, Edmund Gwenn Golden Globe-díjat kapott, és még az Oscar-díjra is jelölték.

Juettner, aki egész életében takarékoskodott, hogy éppen meglegyen a havi betevője a hamis pénzből, a film jogaiért többet kaszált, mint amit a tíz év alatt az álbankókkal keresett.

Kapcsolódó jegyzetünk ide kattintva olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek