Aktuális

Jobb ha tudja: 48 órán belül jelenteni kell a viharkárt a biztosítónak

H. N. Zs.

Létrehozva: 2020.02.06.

Viharok idején elég egy rossz helyre hulló cserép, máris megvan a baj. Mit lehet tenni ilyen esetekben?

Forrás: Hatlaczki Balázs

Az elmúlt napokban viharos széllökések miatt adtak ki első és másodfokú figyelmeztetést az egész ország területére. Csak tegnap reggelig több mint 650-szer riasztották a tűzoltókat. A szél gyakran fá­kat döntött ki, ágakat szakított le, tetőket bontott meg, vakolatdarabokat sodort le a házakról, villanyvezetékeket szaggatott le. Ilyen időszakokban a biztosí­tó­társaságokhoz is sok kárbejelentés érkezik. Érdemes átnézni, hogy valójában mire terjed ki a biztosításunk.

Benne van az alapcsomagban

A biztosítótársaságok a szél okozta károkat a viharkárok csoportjába sorolják. Ilyen viharkár lehet a jégeső, a csapadékkár és az erős szél is.

Ha valakinek van biztosítása és megrongálódik a háza tetőszerkezete vagy betörik az ablaka egy erős széllökéstől, a biztosító kifizeti a kárát – magyarázza a Borsnak Hadi Anita, az Objective Vermögensberatung Magyarország (OVB) pénzügyi tanács­adója, területi vezető.

– Ilyen erős szélviharnál, mint ami a napokban volt érzékelhető, tömegesen érkeznek a bejelentések. Fontos, hogy a káreseményt 48 órán belül kell bejelenteni és érdemes le is fotózni – teszi hozzá a szakértő.

Érdemes tudni, mire fizet

Az OVB képviselője szerint érdemes pénzügyi szakember segítségét kérni biztosításkötéskor, hogy semmi ne maradjon ki a szerződésből.

– A már meglévő szerződést is ajánlott szakemberrel átnézni akkor, ha nem biztos benne, mi mindenre terjed ki a biztosítása. Ilyen komoly szélviharok esetén például hasznos, ha benne van a la­kásbiztosításban a kerti ve­szélytelenítés is, hiszen egy ki­dőlt fa elszállításának díját csak így vállalja a társaság – sorolja tovább a pénzügyi szakember.

A területi képviselő szerint a biztosítások alapcsomagjában legtöbbször benne van a tűzkár, a viharkár, a villámcsapás, a jégverés, a felhőszakadás, a vízkár, az üvegkár és a betöréses lopás. Ma már léteznek kedvező áron na­gyon jó biztosítások, így a szakember szerint nem érdemes kockáztatni.

Ki a felelős?

Ha valaki megsérül valakinek a háza előtt, akinek nem volt felelősségbiztosítása, csak pereskedni tud, ami hosszadalmas és drága procedúra, így sokan nem is vágnak bele.
– Az ilyen eseteket úgy lehet kivédeni, hogy jogvédelmi biztosítást köt az ember, hiszen ilyenkor sokkal könnyebb pereskedni. Ez a biztosítás pár száz forint havonta. A biztosítónak egy ötvenfős jogászcsapat dolgozik, közülük egy képviseli a biztosítottat, ha jogi problémákba ütközik.

A sírokra is kiterjedhet a biztosítás

A lakásbiztosításokon belül lehetőség van arra is, hogy kockázatviselést kössön szerettei sírjára. Ez azért fontos, mert ha a temetőnek nincs felelősségbiztosítása, a sír megrongálódásának helyreállítása a családtagokat terheli majd. Ha nem tudja, hogy az ön biztosítása magába foglalja-e a sírkőre vonatkozó kockázatviselést, szintén nézze át a szerződést.

Ha egy idegen háza előtt ér valakit baleset, csak abban az esetben térítik az esetleges kórházi ellátását, ha az illető lakásbiztosításában volt külön felelősségbiztosítás is. A felelősségbiztosítás a ház tulajdonosa által okozott kár alól mentesíti a tulajdonost. Ezt általában tartalmazza egy lakásbiztosítás – mutat rá a szakember.

Veszélyben az utcán parkoló autók

Magyarországon kevesen kötnek az autóikra casco biztosítást, mert minél öregebb a  jármű, ez annál drágább. Ilyen esetben, ha valakinek a háztetőről az autójára zuhan cserép, csak akkor kapja meg a javíttatás költségeit, ha az illetőnek volt felelősségbiztosítása. Ha nincs, évekig pereskedhet és járhat a törött autóval vagy saját költségén kell megcsináltatnia.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek