Érvényes lehet-e az utasbiztosításunk, ha háborús övezetbe vagy például járványveszélyes helyre utazunk? Ennek járt utána a Bors, több biztosítótársaságot is megkérdezve.
Forrás: MTI
A biztosítótársaságok a konzuliszolgalat.kormany.hu-n tájékozódnak arról, hogy mely országokba nem ajánlott valamilyen ok miatt utazni. Ezt az utasnak is érdemes megnéznie, mielőtt biztosítást kötne, nehogy meglepetés érje.
Háborús helyzet
A nem ajánlott státusz vonatkozhat háborús, polgárháborús, katasztrófa sújtott vagy napjainkban aktuálisan járványveszélynek kitett övezetre. Tehát nem feltétlenül egy egész országra, hanem azon beLül kisebb térségekre is kiterjedhet a javaslat. Az egyes országokról vagy régiókról a figyelmeztetés részletesebb indokait az adott országra vonatkozó utazási tanácsoknál olvashatják.
Járvány tombol
Járványügyi helyzetről az ÁNTSZ honlapján lehet tájékozódni. Biztosítás ezekre a helyekre is köthető, azonban, ha amiatt ér valakit kár, ami miatt nem javasolt helynek nyilvánították a területet, akkor kártérítést nem kap. Nem zárják ki a járvány miatti egészségi ellátási költségek kifizetését, ha az utas igazolhatóan beadatta a kötelező védőoltásokat.
Ha valakinek háborús övezetben eltörik a lába, mert az utcán megbotlott, akkor a biztosítótól kérhet kártérítést, mert ennek nincs köze a „nem ajánláshoz”. Előfordulhat, hogy az utazási célpont a biztosítás megkötésének időpontja után, illetve a kint tartózkodás alatt vált veszélyes területté, akkor a kezelés költségeit megtérítik.
Előfordulhat, hogy valaki járvány sújtotta területre utazik, de ez a helyzet csak az odautazása után állt elő. Ha valakit karanténba zárnak, de a betegsége nem alakul ki, és mondjuk két hétig nem mozdulhat, akkor ennek a költségeit nem vállalják. Ha a karantén kórházban van, akkor valószínűleg valamilyen ellátást kap az illető, azonban, ha ugyanez egy szállodában történik, akkor akár a szállás, akár az ellátás költségeit is az ügyfélnek kell viselnie.
Mi lesz az olasz úttal?
Mindez igaz a kínai koronavírussal kapcsolatban is. Ha valaki ismerten vírussal fertőzött helyre, például most Olaszországba utazik, és nem a betegséggel kapcsolatos kár érte, akkor érvényes a biztosítása. Előfordulhat, hogy valaki a hazatérése után kerül két hétre karanténba – mint az Észak-Olaszországban járt diákcsoport –, és emiatt két hétre kiesik a munkából, akkor az utasbiztosítása alapján nem jár neki kártérítés, de ha érvényes itthoni baleset-biztosítása van, akkor annak alapján már benyújthat igényt, ha a biztosítása a táppénzre is kiterjed.
Egy kormányrendelet alapján, ha az utazásszervező mondja le az utazást egy ilyen helyzetben, akkor hasonló, illetve magasabb kategóriájú utazást kell felajánlania, vagy kártalanítás illeti meg az utast.