A természetvédők nem akarják elhinni, hogy az ország megint pénzt csinál a pompás állatok vadászatából.
Miközben a világban egyre erősebbek a hangok, miszerint meg kell állítani az ember pusztító hatását a környezetre, még ma is vannak országok, ahol a természetet az emberiség játszóterének tekintik.
Ilyen Botswana. Az afrikai kontinens déli szegletében lévő ország, miután tavaly felfüggesztette a vadászati tilalmat, eladta 60 kapitális elefánt kilövésének jogát, állatonként potom 43 ezer dollárért (13 millió Ft).
Minderre aukciót indítottak, hat csomagban 10-10 állatot értékesítve. A vadászati jogok költségén túl a turistáknak fizetniük kell majd a hivatásos vadászkísérő díját, illetőleg minderre még rájönnek a különféle adók.
A csomagok az ország különböző területein érvényesek, ezek ára 3,6 és 4,75 millió pula (111 és 133 millió Ft) között alakult.
Az aukció annak dacára óriási felháborodást keltett, hogy Botswanában van a világ legnagyobb elefántpopulációja, körülbelül 130 ezer barangol az ország szavannáin.
A kormány szerint nem kell aggódni, a vadászat nem csökkenti jelentősen az állományt, ellenben a bevétel a helyi közösségek javát szolgálhatja.
A tavaly megválasztott Mokgweetsi Masisi elnök szakított elődje, Ian Khama természetvédő politikájával, aki több elismerést is kapott emiatt. A vadászati tilalom feloldását azzal is indokolta az új kormányfő, hogy a környező országok szabályozásával (is) harmonizálták saját szabályozásukat. Zimbabwéban 500, Namíbiában 90 állatot lehet évente lemészárolni.
A legtöbb trófeavadász egyébként az Egyesült Államokból érkezik Dél-Afrikába.