Forrás: Saját kép
Sokan vannak, akik úgy hiszik, nekik nem való növény, mert biztosan elpusztulna. Pedig például fűszernövényeket tartani egyáltalán nem nehéz. Könnyen lehet, hogy már próbálkozott is vele, csak valamiért nem jött össze. Most biztosan sikerülni fog, ha megfogadja Nagy Zsófia, a Fűszeres Lány tanácsait. Zsófia a Kertészeti Egyetemen végzett gyógy- és fűszernövény-termesztés szakon, majd belevágott a fűszernövény-termesztésbe. A fűszerekből adalékmentes kézműves ételízesítőket készít: fűszersókat, fűszerkeverékeket, szószokat, krémeket, amivel a rohanó világban egyszerűbbé teheti a főzést az emberek számára.
Ajánlott növények: bazsalikom, koriander, petrezselyem, metélőhagyma, majoránna.
A következőket kell számba vennie, hogy lakása alkalmas-e a fűszernövények termesztéséhez.
– Akkor fog megmaradni a fűszernövény a lakásban, ha sok fényt kap, lehetőleg nem éri huzat, és állandó hőmérsékleten tarjuk – sorolja a legfontosabbakat Zsófia.
A legjobb, ha az ablakpárkányon keres nekik helyet, de semmi esetre se a fűtőtest fölött! Ha boltban vette a növényt, egyből ültesse át egy nagyobb cserépbe, az ültetéshez jó az általános virágföld is.
Ajánlott növények: bazsalikom, koriander, petrezselyem, metélőhagyma, majoránna, az évelők közül pedig a rozmaring, az oregánó, a kakukkfű, a tárkony és a levendula.
Akinek balkonja van, az a legszerencsésebb. Mind a lakásban, mind a kertben tartott növényeket nyugodt szívvel kiültetheti ide.
– A cserépbe ültetett növényeknél egy dolog nagyon fontos, hogy ne száradjon ki a föld, és ezek a növények a pangó, azaz a cserép alátétben álló vizet se szeretik igazából. A föld legyen jó áteresztőképességű, ehhez az általános vagy fűszernövény-virágföldet keverjük össze homokkal.
A homokos talajjal a saját dolgunkat könnyítjük meg, nem tudjuk túlöntözni a növényt. A nagy hőségben, hogy lassabban száradjon ki a föld, használhatunk talajtakarót, mulcsot, szénát, leveket.
Ajánlott növények: az évelő rozmaring, oregánó, kakukkfű, tárkony és levendula.
A kerti fűszernövényes kialakítása előtt azt kell eldönteni, hogy megvesszük a növényt, palántát készítünk vagy magot vetünk.
– A kész növényt a virágzási időszak kivételével bármikor ki lehet ültetni. A palántázást, ha magunk neveljük ki a leendő zöldet, lassan el kell kezdeni. Május végén már lehet őket telepíteni. A magszórással viszont várni kell még, csak akkor érdemes nekiállni, ha már biztos nem lesz fagy. A bazsalikomot pedig csak május végén szabad vetni.
Az odaadó munka végén pedig jöhet a betakarítás. Főzéshez bármikor lecsíphet pár hajtást a növényeiről, viszont ha inkább elrakná, akkor várja meg, míg virágozni kezdenek.
– A legtöbb zamat és aroma a virágzáskor van a növényekben, ekkor érdemes betakarítani. A talajszint felett 10 centivel már nyugodtan elvághatjuk a növényt, kössük csokorba, és sötét, hűvös, de jól szellőző helyen szárítsuk ki – mondta Nagy Zsófia.
1-2 hét alatt kiszárad, ekkor egy tiszta kesztyűben morzsolja össze a leveleket. Őrölni csak közvetlenül fogyasztás előtt szabad, máskülönben sok aromát veszít a növény. Egy-két évig jól zárt üvegben eláll a fűszer.