Csütörtök reggelre 564-re emelkedett a koronavírus halálos áldozatainak száma Kínában, Magyarországon továbbra sincs ezzel a vírussal fertőzött beteg. Hazaengedték a kórházból a magyar egyetemistát is, aki két hetet töltött karanténban.
Forrás: MTI
A nyilvánosság kizárásával hagyta el a kórházat a két hét karantén után az a magyar egyetemista, aki kalandos úton tért haza Vuhanból, a koronavírus által leginkább érintett kínai városból. Róla már teljes biztonsággal kimondható, hogy nem beteg. Dr. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa tájékoztatta a nyilvánosságot a férfival kapcsolatban.
– Otthonába bocsátották a Dél-pesti Centrumkórház Szent László kórház telephelyének karanténépületében megfigyelt, korábban egy vuhani egyetemen tanuló fiatalembert, aki januárban vonattal hagyta el a fertőzött várost, majd repülővel érkezett Magyarországra. Az egyetemista panaszmentes volt, és az ápolás ideje alatt is végig láztalan, egészséges volt, a laboratóriumi vizsgálatai semmilyen kóros eredményt nem mutattak. A hét, Vuhanból repülővel hazaszállított magyar állampolgár is panaszmentes. Továbbra is karanténban, orvosi megfigyelés alatt vannak, valamennyiük állapota kielégítő. Kórházunkban jelenleg koronavírus-fertőzésre gyanús személyt nem kezelünk – mondta az orvos.
Japánban három magyar rostokol
Húsz embert betegített meg a koronavírus a Japán partjainál levő, karantén alá helyezett óceánjárón. Tajvan teljes kikötőzárlatot rendelt el, mert a hajó egy héttel ezelőtt kikötött a szigeten és az utasok közül többen is leszálltak városnézésre. Mint kiderült, a Külgazdasági és Külügyminisztérium információi szerint az óceánjárón három magyar is dolgozik, ők a hírek szerint azonban szerencsére jól vannak. A Diamond Princessen 2666 utas és 1045 fős személyzet tartózkodik, két hétig egyikük sem hagyhatja el a fedélzetet. A Fülöp-szigeteken három személy fertőződött meg a vírussal, köztük egy magyar. Őt elkülönítve tartják, állapota javul, és még várja a vírus mintavételének eredményét.
Kínán kívül eddig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalos adatai szerint 240-en betegedtek meg, és ketten meg is haltak.
Kínában 28 ezerre duzzadt a diagnosztizált fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma 564 volt a konzuli szolgálat tegnapi adatai szerint.
Nem ajánlják az utazást
A Külgazdasági és Külügyminisztérium Kína teljes Hupej tartományát az utazásra nem javasolt biztonsági kategóriába sorolta. Emellett felhívják az utazók figyelmét, hogy csak halaszthatatlan ügyben induljanak el Kínába. Mivel a beutazás és a tartózkodás fokozott biztonsági kockázattal jár, Kína egész területét a II., fokozott biztonsági kockázatot rejtő térségek kategóriába sorolták át.
A koronavírus terjedése jelenleg Kínában okozza a legnagyobb problémát. Hupej tartományt és annak székhelyét, Vuhan városát 2020. január 23 óta lezárták, a tartományt és a várost elhagyni, oda belépni sem légi, sem szárazföldi úton nem lehet. Nem zárható ki, hogy a következő hetekben a kínai hatóságok Hupej tartományon kívül egyéb városokban/területeken is utazási korlátozásokat vezetnek be.