Negyven évig a világ legmagasabb épülete volt az Empire State Building. A 102 emeletes monstrummal kapcsolatban számos legenda kapott szárnyra.
Léghajókikötőt akartak a tetejére
„Mondd, Bill, milyen magasra tudod építeni, hogy ne dőljön össze?” – a szóbeszéd szerint ezt kérdezte 1928-ban John Jacob Raskob pénzügyi szakember Bill Lamb építésztől, amikor megálmodta New York felhőkarcolóját.
3400 munkás dolgozott a toronyházon, ami végül kicsivel több, mint egy év alatt fel is épült. Az elképesztő teljesítményt tovább fokozza, hogy hetente négy emeletet húztak fel, így nem volt nehéz betartani a rekordidőt. A szerkezet tetejére, vagyis a 102-ik emeletre még egy légi kikötőt is terveztek. A pilóták kifogásolták ezt az ötletet, hiszen 443 méteres magasságban a széllökések is megsokszorozódnak, ezért nem lett volna biztonságos. Végül pontosan emiatt az ötletet elvetették. Az Empire State Building 40 évig tartotta a világ legmagasabb épülete címet, de 1971-ben felépültek a Világkereskedelmi Központ (World Trade Center) ikertornyai és letaszították a trónról.
Világrekord lett a tragédiából
1945. július 8-án reggel 9 óra 40 perckor óriási robbanás bolydította fel a környéket. Egy B 5-ös kétmotoros bombázó beleszaladt a 78–79. emeletbe. A pilótának a városon kellett átrepülnie. Óriási ködbe keveredett, és bár egy ideig ügyesen manőverezett, a felhők közé nyúló tornyot mégsem számította bele és mintegy 360 kilométeres óránkénti sebességgel csapódott az épületbe. A robbanásban 14 ember vesztette életét, köztük a pilóta és a legénysége is. A bombázó több darabja szinte átszelte az épületet, az egyik darabja belefúródott egy felvonó tengelyébe. Éppen abba, amiben a 19 éves Betty Lov Oliver tartózkodott. A lift a 75. emeleten megdőlt és 300 métert zuhanni kezdett, míg végül a földszinten hatalmas robajjal becsapódott. Arra senki sem számított, hogy Betty életben marad egy ekkora zuhanás után. A szerencsés lány nyaki és gerincsérüléseket szenvedett, de idővel teljesen felépült. Még a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült a neve a legnagyobb magasságból lezuhant lifttúlélő címmel.
Több mint száz villámcsapás évente
A saját irányítószámmal rendelkező monstrum egy igazi mesterséges villámfogó. A Nemzeti Időjárási Szolgálat közleménye szerint évente akár százszor is belecsap a villám az antennaszerű toronyba. A 86. és a 102. emelet kilátói az év minden napján látogathatók éjjel kettőig. A szerelmespárok előszeretettel romantikáznak a magasban, hiszen az egész várossal a lábuk alatt igazi élmény a randevú.
Az élményt fokozza, hogy minden egyes csóknál egy kisebb áramütést érezhetnek a turbékolók. A legendák szerint ugyanis a statikus elektromosság összegyűlik és alig érezhetően megrázza a párokat csókolózás közben. Ez egyáltalán nem hátráltatta a producereket, hiszen több mint 250 mozifilmet forgattak már a hatalmas épülettel. Kilátóiból, ha tiszta az ég és jó idő van, akár 130 kilométeres távolságra is el lehet látni. Vakító fényei sajnos sokszor megzavarták az arra repdeső madarakat, ezért a tavaszi és az őszi vonulásokkor, és nagy ködben kikapcsolják a toronyház fényeit.
410 nap alatt készült el, 7 millió munkaóra alatt
3400 munkás dolgozott rajta
6500 ablaka van
365 ezer tonna az összsúlya
75 lift van benne
1860 lépcső
5700 köbméter mészkövet és gránitot használtak fel
Több mint 1600 km telefonkábelt húztak végig benne
60 000 tonna acélt, és 10 millió téglát használtak fel