Az ELTE csaknem négy évszázados történetében ez az első alkalom, hogy a diplomaszerzés 80. évfordulóját elismerhették.
Forrás: ELTE/Rusznák Gábor
105 évesen vette át az elismerést Patay Pál régész. Az egyetem szenátusa tavaly decemberben hozott döntést arról, hogy az arany, gyémánt, vas, rubin és platina mellett immár zafír oklevél is adományozható. Ezt az az öreg diák kaphatja meg, aki az életpályája alapján közmegbecsülésre méltó, és aki legalább nyolcvan éve szerezte meg az oklevelét. Patay Pál örömmel vette a tapsot.
A régész-muzeológus 1935-ben doktorált ősrégészetből, a réz- és bronzkor elismert szaktekintélye lett.
Büszke vagyok arra, hogy 1974 és 1990 között feltártam a Tiszaluc-Sarkad rézkori telepét. Az ásatás során 45 ház egybefüggő maradványait találtuk meg. Ez az eredmény nemcsak Magyarországon, hanem az egész Kárpát-medencében az elsô eset volt
– mondta el a Borsnak Patay úr, aki a Képmás című magazinnak nemrég azt mondta, hogy a hosszú élet nem érdem, hanem kegyelem.
A férfi szíve csücske azonban 1951 óta a harangöntés. Besétált a Nemzeti Múzeum főigazgató-helyetteséhez, és megkérdezte, hogy ki foglalkozik hazánkban harangokkal? A válasz az volt, hogy senki, ezért nem volt kérdés, mit fog kutatni.
Tizenhatezer harangot vettem számba és dokumentáltam. Ez egy speciális, nem mindennapi kézműipar, és ennek a magyarországi történetével foglalkozni érdemes. Mindig olyan kutatási témákat kerestem, amivel addig szinte senki nem foglalkozott
– magyarázta a Borsnak. A szakember úgy érzi, csak azzal érdemes foglalkozni az életben, ami igazán érdekli az embert.