Aktuális

A Bors utánajárt: Csak költés előtt lakoltatható ki a cinege

Hu-Zo

Létrehozva: 2020.03.03.

Egyre több csőrös keres menedéket és otthont a városokban. Sokan nem tudják, hogy hozzá szabad-e érni például a fészkükhöz, ha számunkra rossz helyre telepedtek.

A Bors utánajárt: Csak költés előtt lakoltatható ki a cinege

Forrás: Shutterstock

Nyárig elhúzódó probléma

Általában harkályodúkba költ a széncinege, ám évről évre egyre több fejtörést okoz, hogy hazánk egyik leggyakoribb madárfaja inkább a mesterséges helyeket nézi ki magának a költéshez, mint például a postaládákat. A gyanútlan postás vagy járókelő maximum csak a hangok alapján gondolhatja azt, hogy a közelben kismadarak vannak, így aztán veszélybe kerülnek a bedobott küldemények miatt. Márciusban lehet először számítani az új lakókra, és mivel évente két fészekaljat is felnevelnek ezek a madarak, ezért a kilakoltatás a nyár második feléig is elhúzódhat.

Jelezze a postásnak

– Amennyiben a cinegék már beköltöztek a postaládába, akkor annak rendeltetésszerű használatát fel kell függeszteni, mert a bedobott küldemények a kotló szülőket, a tojásokat és a 6–8 fiókát egyaránt veszélyeztetik – mondta a Borsnak Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület szóvivője. A kotlás és a felnevelés körülbelül egy hónapig tart, ezért erre az időre az eredeti mellé egy alternatív levélgyűjtőt kell felszerelni és kiírni mellé a postásnak, hogy a küldeményeket ebbe dobja be.

– A széncinegék leleményességére jellemző, hogy találtak már fészket kerítések, korlátok, sorompók üreges részeiben, vázában, útterelő bójában, felfordított virágcserépben, kandeláberben, kéményben, vascsövekben, utcai cigarettacsikk-gyűjtőben. A cinegék beköltözését a legegyszerűbben úgy akadályozhatjuk meg, hogy olyan postaládát vásárolunk vagy barkácsolunk, aminek a levélbedobó nyílását jól záródó billenőajtóval látták el. A félig nyitott bedobónyílás már nem „cinegebiztos”. Ha még a költés előtt észleljük, hogy egy cinegepár elkezdett fészket építeni a postaládánkba, közvetlen mellé elhelyezhetünk egy mesterséges odút és oda átrakhatjuk az addig elkészült „alkatrészeket” – mondta a szakember.

Megtalálja a másik oldalt

Ha a ládánkat egy pár napra lezárjuk, a cinege a mellette levő odúba fogja folytatni a fészek építését, mi pedig segítettünk az átköltözésben. Pár nap múlva az új fészkelőhelyet átszerelhetjük a kerítés másik oldalára, mert a madár van olyan intelligens, hogy pár perc múlva megtalálja az ellenkező oldalra átkerült nyílást. – Az utóbbi időben gyakran tapasztalom, hogy sokan kimondottan menőnek tartják, ha a levélládájukba cinege költözik, mert híre megy a környéken, és sokan kíváncsiak rá. Ilyenkor is áttelepíthető a cinegecsalád a mellé elhelyezett odúba, de úgy már kevéssé lesz érdekes, ezért a tulajdonosok inkább vállalják a postai küldemények körülményesebb átvételét – mondta a Borsnak Orbán Zoltán.

Védett csőrös

A széncinege veréb nagyságú védett madár, a magyarországi településeken a legelterjedtebb cinegefaj és a top 3 leggyakoribb hazai madárfaj. Számukat 1,2–1,5 millió párra becsülik. Óriási haszna, hogy a fészke környezetében 25–50 méteres sugarú körön belül gyakorlatilag minden rovart összeszed. A klasszikus rovartáplálék mellett meglepően nagy a tápláléklistája. Ez lehet akár törpedenevér, énekesmadár, vagy elhullott nagyvadak teteme is.

Kapcsolódó jegyzetünk ide kattintva olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek