Most, hogy itt a tavasz, mindenki a szabadba vágyik, de a koronavírus miatt sokan még a levegőre sem mernek kimenni. Vajon valós kockázatot jelenthet az erdei kirándulás vagy a futás?
Bár a megfelelő óvintézkedéseket minden körülmények között be kell tartani, most sem szabad megfeledkezni a sport és a friss levegő jótékony hatásairól, hiszen ezek az egészség megőrzése érdekében igen fontosak. Dicséretes, hogy a legtöbben – főként az idősek megóvása miatt – inkább ki sem mozdulnak otthonról, azonban érdemes tájékozódni, mit lehet és mit nem.
Felejtse el az edzőtermet!
Az edzőtermeket egy időre el kell felejteni, de ez nem jelenti azt, hogy ne tudna sportolni, aki szeretne.
Értelemszerűen ebben a nehéz időszakban senki sem sportolhat olyan zárt helyen, ahol emberekkel érintkezik
– mutatott rá a Borsnak dr. Bense Tamás háziorvos.
– A konditermek és szabadtéri edzőparkok számos veszélyt jelentenek. Nemcsak az emberek közelsége, hanem az eszközök érintése is rizikós – magyarázta Bense, aki szerint a testmozgás és a friss levegő ezekben a nehéz időkben is fontos.
A háziorvos szerint a futás, gyaloglás, biciklizés kiváló lehetőség a veszélytelen sportoláshoz.
Egyedüli sportolásnál is fontos betartani néhány szabályt. Másoktól minimum 3-4 méternél közelebb ne kerüljön, így kevés az esélye a megfertőződésnek
– világított rá a szakember.
A háziorvos szerint fontos, hogy ilyen esetben is legyen mindenkinél maszk és kesztyű, hiszen bármikor bekövetkezhet nem várt esemény.
– Ha valaki rosszul lenne a környezetünkben, esetleg mi lennénk rosszul, fontos, hogy veszélytelenül tudjunk segítséget nyújtani.
Nekivághatunk gyerekekkel is?
Most, hogy a gyerekek otthonról tanulnak, nem sok lehetőségük van a szabadban tartózkodni, pedig nagy szükségük van rá. A családok beiktathatnak erdei kirándulásokat, közös futást, persze ugyanazokkal az előírásokkal, mint az egyéni sportnál.
– Játszótérre semmiképp ne vigye senki a gyereket, hiszen ott az eszközök fertőtlenítése nem megoldott. Azonban erdős területen minden további nélkül kirándulhatnak, futhatnak, labdázhatnak a gyerekek, abban az esetben, ha nem találkoznak másik emberrel – magyarázta Bense.
Szűkös helyen érdemes félreállni és megvárni, míg elhalad a közelünkből a túrázó, majd várni egy pár percet, hogy kicserélődjön a levegő és továbbindulni.
Karanténben is lehet levegőzni
Ne csak maszk és gumikesztyű legyen mindenkinél, hanem fertőtlenítőszer is. A háziorvos tanácsa szerint amikor valaki elhagyja a házat, vagy gumikesztyűben fogja meg a kilincset, vagy azonnal fertőtlenítse le a kezét.
Ha nincs lehetősége kezet mosni, fertőtlenítse a kezét minél gyakrabban, de ha teheti, mosson kezet, amennyiszer csak tud
– ajánlja a háziorvos.
Bense szerint azoknak is szüksége van levegőre és mozgásra, akik önkéntes karantént vállalnak.
– Ha valakinek nincs terasza vagy udvara, érdemes megfigyelnie, hogy melyik időszak a legcsendesebb a lakóhelyén. Ha van a családban autó, azzal el lehet menni egy olyan helyre, ahol az ember kisebb valószínűséggel találkozik másik illetővel. Ha mégis találkozna valakivel, a szabályok betartásával nem teszi ki sem magát, sem másokat veszélynek.