Humoros rajzokkal próbálja megnyugtatni betegeit egy gyöngyösi fogorvos. Dr. Watti Said azt vallja, hogy a gyógyászatban fontos szerepe van a jókedvnek, ami különösen igaz az ő területén.
Dr. Watti Said 1982-ben, ösztöndíjjal érkezett Szíriából Magyarországra, hogy fogorvosi diplomát szerezzen. A kurd nemzetiségű orvos azután itt alapított családot. A közel négy évtized alatt szinte tökéletesen elsajátította az anyanyelvünket, csupán a kiejtésén érezni enyhén, hogy nem itt született.
– Harmadéves voltam, amikor hazamentem megnősülni, hogy aztán a feleségemmel térjek vissza. Már Magyarországot tekintem a második otthonomnak. Szíriában az ottani viszonyok miatt évek óta nem jártam, de a rokonokkal igyekszem tartani a kapcsolatot – mesélte az orvos, akinek nemcsak élettörténete, hanem a magánrendelője is különleges.
A falakat ugyanis tréfás rajzok díszítik.
– Noémi lányom rendkívül tehetségesen rajzol. Középiskolás korában országos versenyeket is nyert, ezért kitalálta, hogy segít a dekorációban. A fogorvostól a legtöbb ember fél, ezért nekem is alapos pszichológiai ismeretekre van szükségem, hogy a betegeket megnyugtassam. A humor eredményesen oldja a stresszt, amit az is bizonyít, hogy a képeket meglátva többen is elmosolyodtak már, miközben bekapcsoltam a fúrót – mondta Watti doktor.
A szinte kötelező kérdésre, mely szerint kell-e tartani a fogorvostól, gondolkodás nélkül válaszolt:
– Aki rendszeresen, évente legalább egyszer jár ellenőrzésre, annak nincs félnivalója. Aki viszont tíz évig nem mutatja meg a fogait orvosnak, joggal számíthat rá, hogy a szuvasodás annyira előrehaladott a szájában, hogy már nehéz a fogait megmenteni – magyarázta.
A képek egyébként nem mindenkinek nyerték el azonnal a tetszését.
– Volt, aki először azt mondta, hogy szörnyűek, mire azt válaszoltam, egy fogorvosi rendelőbe ilyenek illenek. Én alapvetően szeretem a feketehumort – szögezte le Watti, aki szerint manapság már lényegesen humánusabb a fogorvoslás, mint évszázadokkal ezelőtt. – Az egyik rajzon egy olyan jelenet látható, amelyben egy ember lefogja a széken ülő pácienst, hogy egy másik kötéllel kihúzhassa a fogát. Ez egykor valóban így zajlott, de a mai érzéstelenítők miatt már a húzás is teljesen fájdalommentes lehet.
Watti doktor tapasztalatai rendkívül vegyesek a magyarok fogsorát illetően.
– A legfontosabb, hogy mindenki naponta legalább kétszer mosson fogat, mert ezzel lehet megelőzni a szuvasodást. Az íny és a fog egyik legnagyobb ellensége a fogkő, ami gyors romláshoz, és persze kellemetlen lehelethez vezethet – figyelmeztetett az orvos.