Ha a bevásárlásról van szó, akkor minden embernek megvan a saját rutinja, ahogy ő csinálja és szereti. Azonban ebben a megfázós időszakban jobb pár higiéniai óvintézkedést beiktatni a megszokott rutinba. Végigvettük az elindulástól egészen a hazaérkezésig, hogyan kerülheti el a bacikat.
Forrás: Shutterstock
Ha tehetjük, kerüljük el a tömeget
Talán ez a legnehezebb, és ezt nem is nagyon tudjuk befolyásolni. Mégis érdemes végiggondolni, hogyan kerülhetjük el a csúcsforgalmat a boltokban, ezzel is védjük magunkat és családunk egészségét.
– Minél nagyobb a tömeg, annál jobban ki vagyunk téve egy-egy cseppfertőzéssel, levegőben terjedő megbetegedésnek – magyarázta dr. Bense Tamás családorvos.
A tömeget legkönnyebben úgy kerülheti el, ha olyan időpontot választ a vásárláshoz, amikor egyébként is kevesen vannak a boltokban. Ez az időpont sajnos leginkább munkaidőben van. Egy másik megoldás lehet az is, ha egy kisebb forgalmú boltot választ, ahol szintén mindent megtud vásárolni.
Használja a törlőkendőt!
A kórokozók mindenhol ott vannak, ez alól nem kivétel a bevásárlókocsi, vagy kosár füle sem.
– A boltba érkezve fertőtlenítse le a kosár fülét, mielőtt használatba venné. Erre tökéletes eszköz lehet egy kis tubus fertőtlenítőszer vagy fertőtlenítős törlőkendő. Influenza időszakban én egyébként is javaslom, hogy ez legyen mindenkinél – tanácsolja a doktor.
Legegyszerűbben fertőtlenítőkendővel szabadulhat meg a kosár fülén lévő kórokozóktól, de ha éppen nincs önnél, akkor egy zsebkendőre tegyen pár cseppet a kézfertőtlenítőjéből és törölgesse át azzal.
Fontos a kézmosás, miután végzett
Miközben megvesz mindent, amire szüksége van, szintén hozzáér egy csomó olyan termékhez, amin bacik ülhetnek. Ezért ha végzett a bevásárlással és már mindent elpakolt, akkor ismét vegye elő a fertőtlenítőt, de most a kezét törölgesse, mossa át vele. – Inkább mossunk feleslegesen háromszor kezet, mint hogy megfertőzzük magunkat valamivel – hangsúlyozta a családorvos.
Ajánlott mindent lemosni, amit lehet
A hazaérkezés után sincs vége a védekezésnek. A kipakolás során is érdemes pár plusz lépést beiktatni az egészsége megőrzése érdekében.
– Amit lehet, mossunk meg! A zöldséget, gyümölcsöt már a tárolóba, hűtőbe tétel előtt érdemes langyos vízben leöblögetni. Kivétel a tojást, azt csak felhasználás előtt szabad megmosni, de akkor azt is érdemes – mondja dr. Bense.
Jó megoldás lehet a védekezésre az is, ha ebben az időszakban a pékárukból előrecsomagoltat választ inkább. A letakart, csomagolt, dobozban tárolt pékáru biztonsággal megvehetô. A pékáru műanyag csomagolását otthon szintén át tudja törölni, ahogy a tejes flakont, üdítős dobozokat is.
Nem kell túlzásba vinni a felhalmozást
Az elmúlt napokban rengeteg fotót osztottak meg a közösségi oldalakon az üres bevásárlópolcokról. Voltak olyan üzletek, amiknek hamarabb be kellett zárnia, mert elfogyott az árujuk.
– Mindig jó, ha van otthon egy kis tartalék, de nem kell felhalmozni hetekre elegendő élelmiszert. Elégséges két három napra előre bevásárolni, mint mondjuk egy hosszú hétvége előtt – tanácsolja Bense.