Aki csak teheti, otthon van most, de olykor boltba is kell menni, ki az utcára. Ilyenkor is védheti magát és másokat a koronavírus ellen néhány szabály betartásával.
Forrás: Hatlaczki Balázs
A megszokott rutinokon nem egyszerű változtatni, de az egészsége érdekében most jobban oda kell figyelni néhány dologra. A legfontosabb: figyeljen arra, hogy ne érintse meg az arcát a kezével, főleg az utcán, vagy a tömegközlekedésen kerülje ezt a megszokást.
Mindig használjon zsebkendőt, ha tüsszent, vagy ha köhög. Ha épp nincs magánál, akkor a könyökhajlatába köhögjön, hogy a testéből kiáramló levegőből és a benne lévő nedvességből a lehető legtöbbet felfoghassa. Természetesen mindez nem jelent teljes biztonságot, de csökkenthető velük a fertőzés esélye.
Magamon is észreveszem, hogy míg gondolkodom, többször megérintem az arcom, megvakarom a homlokom. Ezekről most tudatosan le kell szoknunk, hogy megfékezzük a vírust
– mondta a Borsnak dr. Pölöskey Péter orvos.
– Erre pedig azért van szükség, mert jelenleg nincs gyógymódja a koronavírusnak, csak védekezéssel tudunk ellene fellépni. A Ripost összegyűjtötte, mi a teendő indulás előtt, útközben és hazaérkezéskor.
- Igyekezzen minél zártabb ruhát felvenni, hogy a lehető legnagyobb felületen védje a testét.
- Ha hosszú a haja, fogja össze, tekerje kontyba, és gyakrabban mosson hajat, mint szokott.
- Viseljen minél kevesebb ékszert. Ne vegyen fel karkötőt, fülbevalót, nyakláncot, hogy ezeken se tapadjon meg a vírus, ne babráljon velük – így elkerülheti, hogy az arcához, nyakához érjen.
- Ha van maszkja, gumikesztyűje, ezeket csak közvetlenül indulás előtt vegye fel.
- Tegyen a lábtörlőre hipós rongyot, hogy ha majd megérkezik, azon törölje meg a lábát.
- Vigyen magával egyszer használatos fertőtlenítő kendőt, de az egyszerű zsebkendő, szalvéta is jó és ezekkel fogja meg azokat a dolgokat, amiket mások is megérinthettek már.
- A használt kendőket gyűjtse külön zacskóba és még mielőtt hazaérne, dobja ki valahol.
- Fizetéskor ne használjon készpénzt. Fizessen bankkártyával, vagy a telefonjával. Ha mégis papírpénzzel fizet, akkor fertőtlenítse le a kezét, miután elrakta a visszajárót.
- Ne érintse meg az utcán sétáltatott kutyákat. A gazdiknak is jobban oda kell figyelniük kedvencükre. Ne engedjék, hogy megsimogassák őket.
- Tartson mindenkitől kellő távolságot. A szakemberek szerint legalább egyméteres, vagy annál nagyobb távolság a jó.
- A felsőruházatát már a bejárati ajtó előtt vegye le és tegye zacskóba.
- A kilincset egy fertőtlenítős kendővel fogja meg.
- Mielőtt belép, a cipőjét alaposan törölje meg az induláskor kitett hipós rongyba.
- Ha a kutyájával volt lent, az ő mancsait törölgesse át alaposan a kézfertőtlenítő kendővel, vagy szappanos ronggyal, de semmiképpen se valami maró hatású vegyszerrel.
- Ha volt magán kesztyű, odafigyelve bújjon ki belőle: ne érjen a bőrhöz. Ezt és a használt maszkot, egyből dobja ki. Lehetőség szerint ne a kukába, hanem egy külön erre a célra befogott szemetesbe.
- A lakásban legyen az az első dolga, hogy letörli a cipője felső részét is valamilyen fertőtlenítőszerrel.
-Továbbra se nyúljon semmi máshoz, míg a kintről behozott holmijait nem fertőtleníti, ha mégis valamit megfog, azt miután végzett, szintén fertőtlenítse.
- A viselt ruhákat egy zacskóban félre is teheti, ha nem akarja egyből kimosni.
Minden óvintézkedés ellenére is előfordulhat, hogy mi magunk, vagy egy családtagunk megfertőződik. Ilyenkor a többiek védelme érdekében a következőket teheti.
- Az, aki megfertőződött, maradjon otthon két hétre, még akkor is, ha közben meggyógyult. A legjobb, ha a vele egy háztartásban élők sem mennek sehová. Tünetek nélkül is hordozhatják és átadhatják a vírust másoknak.
- A beteg ember aludjon külön mindenki mástól.
- Ha van otthon két vécé, akkor a fertőzött használja az egyiket, mindenki más a másikat. Ha nincs, akkor minden használat után fertőtlenítse a vécét és az ülőkét.
- A betegnek legyen saját pohara, tányérja, evőeszköze. Ezt rajta kívül más ne használja, ne mosogassa. Ez érvényes a többi közösen használt tárgyra is, mint például a fürdőszobai kéztörlő törölköző, és a többi.
- A gyakran használt tárgyakat naponta fertőtlenítse.
- Mossa gyakrabban az ágyneműket, törölközőket és lehetőleg 60, vagy a feletti hőmérsékleten, hogy biztosan fertőtlenítve legyen.
- Szellőztessen gyakran az egész házban.
- A fertőzött személytől igyekezzenek a többiek nagyobb távolságot tartani.
- Ha a beteg belázasodik és tartósan 38 fok fölé megy a hőmérséklete, nehezen kap levegőt, hívja a 112-t.