Kié legyen a játék, ki következik a hintán, vagy elfogadja-e a sütiket a gyerek a játszótéren? A kicsik birodalmában rengeteg kényes kérdés és kimondatlan szabály létezik, ezekből gyűjtöttük össze a legfontosabbakat.
A jó idővel együtt a játszóterek ideje is elérkezik, hiszen végre ki lehet mozdulni a négy fal közül és a szabad levegőn játszani a többi pajtással. Bár elsőre azt hinné az ember, hogy egy kedves és nyugodt környezet a gyerekek birodalma, valójában azonban komoly szabályrendszerek alakultak ki az idők folyamán.
Idegennel szóba állni tilos!
Mielőtt leviszi először a gyermekét a játszótérre, érdemes otthon felkészítenie egy-két dologra.
– Meg kell nekik tanítani, hogy rajtuk kívül is léteznek gyerekek és ők is szeretnének játszani. Néhány gyerek ezt könnyebben elfogadja, néhányan viszont nehezebben – mondta a Borsnak Csorba Katalin protokollszaktanácsadó.
Érdemes elmagyaráznia otthon a csemetéjének, hogy bár mindenki viszi magával a homokozókészletet, lesznek, akik az övével is szeretnének majd játszani. Nyugodtan kölcsön lehet adni, nem az ordibálás és a kupán vágás megfelelő reakció erre. Az is nagyon fontos, hogy a szülő engedélye nélkül ételt és italt ne fogadjon el egy gyerek sem, hiszen senki sem tudhatja, hogy ki mire allergiás. Talán a legfontosabb, hogy idegennel szóba állni tilos, még akkor is, ha nagyon kedves az illető. Emellett természetesen nem szaladhat ki a játszótér területéről, nem ihat bele másnak az innivalójába, nem veheti el másnak a játékát engedély nélkül és nem sajátíthatja ki a hintát magának egész délutánra. Ha ezeket az íratlan szabályokat elmagyarázza otthon a gyerekének, remélhetőleg egy kellemes délutánt tudnak majd eltölteni a többiek társaságában.
- Alkohol és más bódító szerek fogyasztása
- Dohányzás
- Tűzgyújtás
- Szúró- és vágóeszköz bevitele
- Tűz- és balesetveszélyes, illetve üvegtárgyak bevitele
Itt is fontos a köszönés
Alapvető illemszabály, hogy belépéskor és távozáskor köszönni kell, és a megfelelő hangnemre is hívja fel gyermeke figyelmét. Senki sem szereti az indokolatlanul egyfolytában ordibáló gyereket hallgatni az amúgy is hatalmas zsivajban. Sajnálatos módon sokszor előfordul, hogy a játszótér egyik sarkában végeztetik a szülők a gyerekek kis- és nagy- dolgát, ez egyáltalán nem helyes.
– Ha nincs mosdó a közelben és a gyerek már nem pelenkás, akkor sem célszerű a játszótéren pisiltetni a gyereket. Ez alapvetően nem illemtani, hanem higiéniai kérdés. Egy általunk félreesőnek gondolt bokorba is begurulhat a gyerekjáték, ahová nem csak más gyerek, de a miénk is belenyúlhat. Nyilván senki sem szeretné, ha a gyereke valamilyen betegséget elkapna – magyarázta Katalin. A szülőnek tudnia kell, hogy a gyereke körülbelül mennyi időt bír ki két mosdóhasználat között és ennek megfelelően kell alakítania a programot. Balesetek persze előfordulhatnak, de semmiképp nem tanácsos a játszótéren elintézni azokat.
Rászólhatunk más gyerekére?
Szülőként is akad pár dolog, amit a békesség jegyében jobb, ha betart. Például bármilyen édes, aranyos egy kicsi, ne kezdje el ölelgetni és az arcát csipkedni, hiszen ez nem csak a másik szülőben vált ki ellenszenvet, de a gyereknek sem egy leányálom.
– Fontos, hogy ne neveljük önkényesen más gyerekét, inkább a szülőnek szóljunk udvariasan, ha nem tetszik a gyereke viselkedése. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy veszélyes helyzetben ne lehetne rászólni más gyerekére, főként, ha a többieket is veszélyezteti. A hangnemre és a stílusra kell ilyenkor nagyon odafigyelni, és akkor nem lehet baj – tette hozzá a szaktanácsadó.
A játszótéren folyamatosan figyelni kell a kicsikre, hiszen elég egyetlen pillanat és máris bekövetkezhet a baj.
– Mobilozni olyan mértékben tanácsos, ami mellett még tudunk figyelni a gyermekünkre. Az étkezés és italfogyasztás esetében figyeljünk a higiéniára és arra, hogy szemetet ne hagyjunk magunk után. Fényképezni csak a saját gyermekünket szabad, másét csak a szülő beleegyezésével – mondta Katalin.