Több, mint százan vannak kórházban vagy éppen házi karanténban elzárva a <a href="http://www.borsonline.hu/noname9522_1576510011/cimke/27234" target="_blank">koronavírus-járvány</a> miatt Magyarországon. Szinte nincs olyan család, ahol ne lenne valamilyen háziállat, központi szabályozás híján azonban a gazdiknak kell felelősséget vállalniuk és felkészülniük a váratlan helyzetekre.
A fertőzéssel kapcsolatban özönlenek a kérdések az állatvédőkhöz. A legtöbb arra vonatkozik, létezik-e olyan vészterv, ami váratlan helyzet esetén segítséget nyújthat számukra. Ugyan egyes önkormányzatok biztosítanak ilyen jellegű szolgáltatásokat, de a vészhelyzetre egyértelműen az állattartóknak kell előre gondolniuk.
Két hétre elegendő táplálék szükséges
Az állatvédők szerint egyöntetűen a legfontosabb óvintézkedés, hogy az állattartó egyeztessen le minimum két egymástól független segítőt, akit értesíthet probléma esetén, és aki vállalja, hogy átmenetileg gondoskodik a bajba jutott állatokról.
– Az értesíthető telefonszám mellett az ajtajukra függesszék ki, hogy milyen és mennyi állat tartózkodik a lakásban. Társasház, lakóközösség esetében ezeket az információkat érdemes leadni a közös képviselőnek, gondnoknak, illetve az önkormányzat szociális osztályán – magyarázza a Borsnak Schneider Kinga, a Noé Állatotthon szóvivője. A szakember arra figyelmeztet, minimum két hétre elegendő táplálékról gondoskodjunk előre, s az oltási könyveket, esetleges gyógyszereiket készítsük össze és tegyük azonnal megtalálható, egyértelmű helyre a lakásban, hogy egy szükséges beavatkozás esetén a segítőknek ne kelljen keresgetni azokat.
Tartsuk be a higiénés szabályokat otthon
Sokaknak nincs rokona, barátja, ismerőse, akit a fentiekre meg tud kérni, ezért az állatszerető embereknek azt tanácsolják, ajánlják fel segítségüket a környezetükben rászoruló embereknek.
– Aki tudomást szerez olyan állatról, mely gazdája hirtelen kórházba vagy karanténba került és a kisállatok ellátatlanul maradtak, akkor hivatali időben a helyi önkormányzathoz, vagy a rendőrséghez kell fordulni – hívja fel a figyelmet Schneider Kinga.
Sokan még mindig attól félnek, hogy a kínai Vuhanból induló járványt az állatok is terjesztik, ezért egyes bejegyzések szerint többen menhelyre vitték, radikálisabbak pedig elaltattatták kedvenceiket. Ezért sokadjára is fontos tisztázni: az újfajta koronavírus nem tud az állatokon keresztül terjedni. Természetesen napjainkban a higiéniás szabályok alkalmazása szó szerint létfontosságú, hiszen a vírus megtelepszik a környezetben a tárgyak felszínén, az emberek bőrén, haján és akár az állatok szőrén is.
Állatok nem terjesztik a kórt
A nehéz helyzetbe került állattartók segítésére a Szurkolók Az Állatkínzás Ellen nevű csoport a Macskaárvaház Alapítvánnyal kiegészülve riadóláncot szervez.
– A cél, hogy az önkéntesek azonnal értesüljenek az olyan esetekről, amikor a járvánnyal kapcsolatos elháríthatatlan akadály miatt magukra maradnak az állatok – magyarázta a Borsnak Kapin Richárd, a fociszurkolókból álló csoportosulás vezetője. – Az irodánk a XI. kerületben van, így első körben azt a területet próbáljuk levédeni. Itt akár házhoz is visszük a megrendelt állateledelt. Természetesen azon dolgozunk, hogy ezt országos szintre kiterjesszük, folyamatosan jelentkeznek nálunk a segítőkész állatbarátok – tette hozzá Richárd.
A Macskaárvaház Alapítvány részéről Bóday Pál és Kiss Norbi világ- és Európa-bajnok autóversenyző arra kérnek mindenkit, terjesszék azt az információt, hogy a fertőzést nem lehet elkapni az állatoktól.