Aktuális

Kijárási korlátozás: Dolgozni mehet igazolás nélkül is

Bors

Létrehozva: 2020.03.27.

Orbán Viktor tegnap reggel a Kossuth Rádióban bejelentette: kijárási korlátozást vezetnek be Magyarország egész területére március 28. és április 11. között. Két héten keresztül tehát az otthonunkat vagy a lakóhelyünket csak munkavégzés vagy az alapvető szükségletek ellátása céljából hagyhatjuk  el. A rendelet több pontban szedi össze a korlátozásokat. Lássuk, mit is jelentenek mindezek a gyakorlatban.

A barátainkkal mától nem is találkozhatunk?

Ez most nem a közös programok, az önfeledt bulizás ideje. A barátok ráérnek néhány hónap múlva is, ha mégis utcára mennénk, másfél méternél ne menjünk közelebb senkihez, még a barátainkhoz sem.

Azért beugorhatok egy kocsmába vagy egy jó étterembe?

Az ott dolgozók kivételével tilos vendéglátóban tartózkodni, 15 órakor pedig be is zárnak ezek a helyek. Az elvitelre alkalmas ételek kiadására és szállítására továbbra is van lehetőség.

A házamat egyáltalán elhagyhatom valamikor?

Elmehetünk dolgozni és a hivatásbeli kötelezettségeinket is elintézhetjük, arról nem szól a rendelet, hogy okmánnyal is igazolnunk kell, hogy éppen munkába igyekszünk. A munkavégzéshez nélkülözhetetlen anyagokat és eszközöket üzletekben is vásárolhatunk.

Mi van akkor, ha a gyermekemre más vigyáz, amíg dolgozom?

Napközbeni kiscsoportos felügyeletre most még elvihetjük a gyerekeket.

Gerincbeteg vagyok, gyógytornára mehetek?

Az egészségügy gőzerővel küzd a járvány ellen, de az embereket természetesen nem csak a koronavírus gyötörheti. Orvoshoz lehet fordulni, akár a pszichoterápiás, fizioterápiás kezelés és a gyógytorna is megengedettek és a fogorvosok is dolgoznak.

Mit tehetek, ha egy sétára vágyom?

Nem vagyunk az otthonunk rabjai, egyedül kimehetünk egy kocogásra, biciklizésre, vagy egy kiadós sétára. Mindehhez válasszunk valamilyen kieső helyet, lehetőleg zöldterületet, s a velünk egy háztartásban élő családtagjainak is magunkkal vihetjük. Ám ha idegen közeleg, azzal tartsuk meg a másfél méteres távolságot.

Házasságkötés és temetés?

Csak szűk családi körben.

Hol vásárolhatok?

Továbbra is lehet vásárolni az élelmiszerüzletben, drogériákban, állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletekben, mehetünk piacra, gyógyszertárba, gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletbe, benzinkútra és dohányboltba is. A 65 éven felüliek az élelmiszerüzletet, drogériát, piacot vagy gyógyszertárat reggel 9 és dél közötti időben látogathatják. A felsorolt helyeken ez idő alatt az időseken kívül csak a dolgozók tartózkodhatnak.

Mi lesz a hajammal, a körmeimmel?

Fodrászhoz, és a manikűröshöz is mehetünk, de igénybe vehetjük a szállítási, tisztítási és higiéniás szolgáltatásokat is.

És ha lerobban a kocsim, a biciklim?

Akkor sem kell aggódni, ha kilyukadt a biciklink kereke, a szervizről, a mezőgazdasági és erdészeti gépek és berendezések javításával kapcsolatos szolgáltatásokról sem kell lemondanunk.

Bemehetek a bankba?

A legszükségesebb esetben igen, és a biztosítási és postai szolgáltatások igénybevétele is megengedett.

Levihetem a kutyát sétáltatni?

Igen, de ebben az esetben is a zöld területeket keressük, és tartsuk be a másfél méteres távolságot a többi embertől. A kutyások jól ismerik egymást, de most ne engedjék össze a kedvenceiket.

Mi lesz így a súlyosan beteg, magáról gondoskodni nem tudó szeretteimmel?

A határozat kiemeli: az efféle segítségnyújtás végett elhagyhatjuk az otthonunkat.

A korlátozó intézkedések betartását ki ellenőrzi?

A rendőrség bármely más szerv bevonásával. Kényszerítő eszközöket a szükségesség és arányosság követelménye betartásával a törvényben meghatározott módon alkalmazhatják.

Milyen büntetés jár azért, ha valaki a korlátozó intézkedéseket megszegi?

A pénzbírság legalacsonyabb összege ötezer forint, legmagasabb összege ötszázezer forint.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek