Aktuális

Koronavírus-helyzet: Itt vannak a legújabb kormányzati lépések

Címkék
politika

Bors

Létrehozva: 2020.03.19.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője beszámol a legújabb kormányzati döntésekről.

Forrás: MTI/Mónus Márton

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője a csütörtöki Komrányinfón beszámolt arról, hogy az osztrák-magyar határon válságos helyzet alakult ki. - Mi hajlandók vagyunk humanitárius korridort nyújtani a román és bolgár állampolgárok számára, de csak akkor, ha beengedik őket a román határon. Megfelelő garanciát kaptunk erre, így a kabinet meglépte az átengedést - tette hozzá.

A tranzitforgalom szabad haladását is veszélyeztette a hatalmas sor Hegyeshalomnál. A kabinet döntése alapján a humanitárius korridor este kilenc és reggel 5 között fog működni. Kópháza és Rábafüzes is rendelkezésre áll. Gulyás Gergely szólt arról is, hogy rendkívüli helyzet előállhat, de akkor megnyithatják napközben is a humanitárius folyosót is.

Magyarország a kevésbé fertőzött országok közé tartozik, de csoportos fertőzés szakaszába léptünk. 10-15-szöröse lehet a fertőzöttek száma a felismert esetekhez képest. Gulyás elmondta, a fertőzés egyértelműen terjed, vélhetően ugrásszerűen meg fog nőni a fertőzések száma. Korábban hoztunk olyan intézkedéseket, amik lassíthatják a fertőzés terjedését - mondta Gulyás.

A legfontosabb az emberi élet védelme, de a magyar gazdaságot is rendkívüli mértékben terheli meg a koronavírus. A közvetlen bajok kezelésére elfogadták a tegnap megismert akciótervet.

A gazdaság újraindításán kell gondolkozni

Vannak szektorok, amelyek gyakorlatilag megszűntek. 1076 hotel be fog zárni a következő napokban – mondta Gulyás. A gazdaság újraindításán kell gondolkozni – tette hozzá. Hétfőn és kedden dönthet a parlament a veszélyhelyzet meghosszabbításáról. Fontos, hogy a kormány megkapja a felhatalmazást az eddig megtett intézkedésekhez – mondta a miniszter.

Gulyás Gergely közölte, hogy létrejön az önkéntesség akciócsoport Révész Máriusz vezetésével. A védekezéshez szükséges források rendelkezésre állnak. Persze annak örülünk, hogy sokan hozzájuthatnak az önkéntesség révén digitális eszközökhöz - mondta a miniszter. Köszönetet mondott a Gulyás a segítséget nyújtó magánkórházaknak. Az ország jó állapotban van, és képes segítséget nyújtani ebben a válsághelyzetben.

Ezen hitelek után nem kell törlesztést fizetni

Gulyás Gergely közölte, hogy a babaváró hitelek esetében, és a diákhitel esetében semmit sem kell törleszteni december 31-ig. A fogyasztói hitelek esetében a thm csupán 5,9 százalék lehet most. Nagyon kevés ágazat mondhatja el, hogy jó helyzetben van. A nem lakás céljára szolgáló bérleti helységeket a turisztikai, a vendéglátóipari, az előadóművészeti és a sport területén nem lehet felmondani június 30-ig. Ugyaneddig az ideig nem kell több adót megfizetnie a munkaadóknak és a munkavállalóknak, és a taxisoknak sem. A kormány bízik benne, hogy június 30-a után ezeket az intézkedéseket nem kell meghosszabbítani – mondta a miniszter.

Gulyás Gergely bízik benne, hogy kreatív megoldások révén a munkaadók biztosítani tudják, hogy maradjanak meg a munkahelyek, és adott esetben fizetéscsökkenés mellett is legyen erre lehetőség. Gulyás kérdésre azt mondta, hogy a beszállítók esetében is lesznek döntések, így a kis-és középvállalkozások esetében is lesznek segítő döntések. A kormány azt szeretné, hogy a gazdaság működőképessége maradjon fenn a mostani védekezés mellett is. A kormány csak azt szeretné támogatni, aki képes munkát biztosítani, még a kijárási tilalmat elrendelő országokban is munkába kell menni.

A végrehajtások nagy részét fel fogjuk függeszteni - mondta egy másik kérdésre a politikus.

Ezt jelentette be Orbán Viktor szerdán

Mint arról korábban beszámoltunk, megjelentek a Magyar Közlönyben a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére hozott azonnali intézkedések rendeletei, a kormányfő szerdai bejelentéseinek megfelelően az év végéig felfüggesztik minden magánszemély és vállalkozás szerdáig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét, és a súlyos gondokkal küzdő szektorokban, így a turizmusban, a vendéglátásban, vagy a személyszállításban június 30-ig egyebek mellett a munkáltatók közteherfizetési kötelezettségét elengedik.

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint a rendelkezéseket a 2020. március 18. napján huszonnégy órakor fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre kell alkalmazni. A fizetési moratórium 2020. december 31-ig tart, időtartamát a kormány meghosszabbíthatja. A szerződéses kötelezettségek teljesítésének határideje, illetve a kötelezettségvállalás időtartama a fizetési moratórium idejével meghosszabbodik. A veszélyhelyzet fennállása alatt lejáró szerződés 2020. december 31-ig meghosszabbodik - olvasható a rendeletben.

A rendelet szerint ha a felek eltérően nem rendelkeznek, a veszélyhelyzet fennállása alatt az adósnak a hitelező által üzletszerűen nyújtott hitel- és kölcsönszerződésből, illetve pénzügyi lízingszerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége akként módosul, hogy az adós a szerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége teljesítésére fizetési haladékot kap. A fizetési moratórium nem érinti az adós azon jogát, hogy az eredeti szerződési feltételek szerint teljesítsen.A csütörtöktől hatályos rendelet azt is tartalmazza, hogy a hatálybalépését követően kötött szerződés alapján felvett, zálogjoggal nem biztosított fogyasztói hitelek esetén a teljes hiteldíj mutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat öt százalékponttal növelt mértékét.

A turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok esetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-ig nem lehet felmondással megszüntetni. A felmondási tilalmat a kormány rendeletben meghosszabbíthatja. A bérleti díj a veszélyhelyzet fennállása alatt nem emelhető, akkor sem, ha azt a szerződés egyébként lehetővé teszi. Ezekben az ágazatokban működő gazdasági egységekben 2020. március, április, május és június hónapokra a munkáltatók mentesülnek a munkabér utáni közterhek megfizetése alól, a munkavállalók munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, a 7710 forintot.

A turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezetteknek a 2020. március 1. napjától 2020. június 30. napjáig terjedő időszakra nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetniük.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek