Aktuális

Nagymacska legek – Apja oroszlán, az anyukája tigris a 300 kilós ligernek

Bors

Létrehozva: 2020.03.14.

Gyönyörű izomzat, igéző szempár, a nagymacskák az emberhez mindig is  közel álltak, eltekintve attól az apró ténytől, hogy az egyik legbrutálisabb ragadozók. A Bors összeszedte a nagymacskák legjeit, a legkisebbtől a legnagyobbig.

Forrás: Shutterstock

Egy DNS-vizsgálat szerint a legősibb, ma is létező nagymacska nem a Panthera, ebbe a csoportba tartozik az oroszlán, a tigris és a leopárd. Az persze köztudott, hogy a gepárd a leggyorsabb nagymacska, de azt tudja, hogy melyik a legjobb famászó? Vagy, hogy a legnagyobb példány egy hibrid állat? 

Leggyorsabb:

A leggyorsabb macskaféle és egyben a leggyorsabb szárazföldi emlős a gepárd. Néhány másodperc alatt képes akár óránként 110 kilométeres sebességre gyorsítani, igaz, hogy ezt csak sík terepen és rövid távon. Emellett az egyetlen macskaféle, ami segíti az embereket is vadászat közben, a keleti országokban már több ezer évvel ezelőtt is tartottak szelídített gepárdokat, amik a patás állatokat a vadászok felé hajtották. 

Legkisebb:

India őserdeiben bújik meg a falevelek mögött a rozsdás macska, ami 50 centiméteres hosszúságával és alig 1 kilogrammos súlyával méltón kiérdemelte a címet. Az apró ragadozó nagyon gyors, folyamatosan mozog, és még a víztől sem riad vissza. 

Legügyesebb mászó:

A fák koronáján érzi otthon magát a ködfoltos párduc, aki egyetlen harapással képes végezni áldozataival. A vérszomjas ragadozó képes fejjel lefelé lefutni a legmagasabb fatörzsekről is, az egyensúlyozásban valószínűleg közel kilencven centiméter hosszú farka is segíti. 

Európa legnagyobbja:

Az eurázsiai hiúz többek között a Kárpát-medencében is őshonos, így ő az egyetlen nagymacska, aki Európában tengeti mindennapjait. Legjellegzetesebb ismertetőjegye különös szakálla mellett a füle hegyén viselt szőrbojt. 

Legnagyobb:

3,10 méteres hosszúságával a szibériai tigris a legnagyobb nagymacska a világon. Súlya elérheti akár a 300 kilogrammot is. Egy hibrid faj viszont megelőzte a csíkos állatot, több állatkertben és cirkuszban is párosítottak két fajt, az oroszlánt és a tigrist. Így született meg a liger (angol lion és az angol tiger szavak összevonása), apja oroszlán és az anyja egy tigris. A legnagyobb egyed a Guiness Rekordok Könyve szerint 450 kilo­grammos volt, de a 19. században bejelentettek egy 798 kilósat is. Hossza elérheti a három és fél métert, marmagassága pedig több mint egy méter is lehet.

Legmagasabban élő:

Nyáron felhúzódik akár a 3500–6000 méteres magas hegyekre is a hópárduc, általában alkonyatkor és éjszaka vadászik. Rövid lábait vastag szőrzet borítja, fekete-fehér bundáján a jaguáréhoz hasonló minták vannak. Akár egy- méteres farka segíti az egyensúlyozásban a meredek lejtőkön, éjszaka ezzel védi az orrát és a száját az elviselhetetlen hidegtől. 

Legelterjedtebb:

Visszatérő jelkép volt a királyi és lovagi címerpajzsokon, sűrűn megjelentek a kínai művészetekben, rengeteg figyelem terelődött rá a művészetekben és az irodalomban, sőt a Bib­liában 130-szor fordul elő. Ez a ragadozó nem más, mint az oroszlán, amely a felsorolt sikerei mellett az egyetlen nagymacska, aki falkában él. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek