Aktuális

Negyven másodperc kell, hogy lejöjjön a baktérium a bőrről

BoBe

Létrehozva: 2020.03.03.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a kézmosás, főleg ilyenkor, amikor több vírus is terjed. A Bors megmutatja lépésről lépésre, hogyan és meddig kell helyesen kezet mosni.

Forrás: Shutterstock

Ön betartja a kézmosási etikettet? Egyáltalán tudja, hogy meddig, hányszor és hogyan kell helyesen dörzsölnie tenyereit? Semmelweis Ignác már az 1840-es években rájött, hogy a kézmosás az egyik legjobb védekezés a betegségek ellen. Ne vegye félvállról!

Hazaérkezés után az arcát is mossa meg

Naponta legalább nyolcszor érdemes megmosnia a kezeit, hiszen ahogy kilép otthonról, máris a baktériumok milliói lepik el azokat. Gondoljon csak bele, hányan fogják meg a tömegközlekedési eszközök kapaszkodóit, az ajtókilincseket, vagy a liftnek a gombját. Ezért fontos, hogy amint megérkezik úti céljára, az első útja a csap felé vezessen.

– A védőoltások után a kézmosással tudja legkönnyebben elejét venni a vírusos betegségeknek. Lényeges, hogy minden alkalommal vegyen le minden ékszert és az óráját is a kezeiről, és egészen a csukló fölött tíz centiméterig dörzsölje át, és az ujjközöket se feledje el – mondta a Borsnak dr. Bense Tamás háziorvos.

Mint mondja, hazaérkezés után a kézmosás mellett az arcmosás is ugyanilyen fontos, hiszen az arcbőrön is megtelepedhetnek a baktériumok és a szennyeződések.

Gyógyszerek beszedése előtt is fertőtlenítsen

Nem elég csak a vécé használata után és étkezések előtt megtisztítania a kézfejét, szinte minden tevékenység előtt vagy után érdemes. Miután felkelt, egyből mossa meg kezeit és az arcát is, majd a reggeli előkészületek után is, mielőtt elmegy otthonról. A tömegközlekedési eszközök használata után érdemes fertőtleníteni és ahogy beér a munkába, akkor se felejtse el. Emellett, ha kisgyerekkel játszik, mielőtt a szemébe csöpögtet vagy kontaktlencsét cserél, főzés előtt-közben-után, ha orvosi váróteremben ücsörög, vagy csak kiment a boltba, mindig mosson kezet.   

Kinevették kollégái Semmelweist

A kézmosás fontosságát Semmelweis Ignácnak köszönheti az egész világ, hiszen az ő vizsgálatai miatt vált kulcsfontosságúvá. A szülészeti osztályon végzett munkája közben rájött, hogy az orvosok által vizsgált kismamáknál sokkal nagyobb az elhalálozás, mint a bábáknál. Ennek oka az volt, hogy az orvosok a hullaházban kezdtek és ott a holttestek vizsgálata után tértek be a kismamákhoz. Természetesen kézmosás nélkül, hiszen akkor még senki nem foglalkozott ennek jelentőségével. Felfedezését Semmelweis még abban az évben közzétette, majd bevezettette a klór-mészoldattal való fertőtlenítést. A művelet a ma is használt változat, amikor egészen a könyökéig megtisztította magát az orvos. Azonban akkoriban ezt nem fogadták el, nevetségesnek tartották, és elmezavar tüneteivel elszállíttatták onnan a doktort egy bécsi klinikára. Semmelweis nem sokkal később belehalt a megpróbáltatásokba.

Így kell helyesen tisztítani!

1. Vegyen le a kezéről minden gyűrűt, órát és karkötőt, hiszen így lesz teljesen mosható a bőrfelülete. Először meleg vízzel öblítse le a kezét, ne a szappannal kezdjen. Figyeljen oda, hogy mindenhol nedves legyen a keze, egészen a csuklója fölött tíz centiméterig.

2. Szappanozza be a kezét mindenhol és dörzsölje át kívül a kézfejét egészen a csukló fölötti részig. Nagyon fontos, hogy a folyamat legalább 40 másodpercig tartson, hiszen ennyi idő kell a baktériumok felszakításának a bőrről.

3. Jól mossa át az ujjközöket is, ez sokszor ki szokott maradni. Figyeljen, hogy minden egyes ujját is átmossa, a hüvelykujj se maradjon ki.

4. Az ujjbegyek, a körömágyak és a körmök alatti rész is hasonlóan nagyon fontos. Sajnos egy átlagos kézmosásnál ez is elfeledett terület. Ha hazaért, körömkefét is használjon, főleg a hosszú körmök alatti részt sikálja tisztára.

5. Ha eltelt a 40 másodperc, ami egyébként körülbelül a Boldog szülinapot című nóta kétszer el­énekelve, ugyanolyan meleg vízzel öblítse le az egész kézfejét. Figyeljen oda, hogy mindenhonnan lemossa a szappant, ne maradjon sehol.

6. Ezután érdemes egy papírtörlővel szárazra törölnie a kezeit. Ha nyilvános helyen van, ahol többen is használnak egy törölközőt, akkor jobban jár a papírtörlővel. A törölközőn hemzseghetnek a baktériumok, ráadásul általában mindig nedves marad, így nevezhetjük a baktériumok melegágyának is. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek