Imádja a májat, de ritkán áll neki, mert fél, hogy kemény lesz, mint a cipőtalp? Ennek most vége, eláruljuk, hogyan lesz omlós és puha.
Forrás: Shutterstock
Sok háziasszony azért áll neki ritkábban a májnak, mert nehéz jól elkészíteni. Pedig rengeteg a szervezet számára nélkülözhetetlen vitamin és nyomelem van benne. Például gazdag A- és D-vitaminban, vasban, rézben, cinkben, mangánban. A vérszegénység, vagy más néven vashiány legjobb ellenszere. Érdemes rendszeresen fogyasztani. Ezt megkönnyíti, hogy számos módon elkészíthető.
Friss majoránna a titka
A májpástétomot igazi csemegeként tartja számon a magyar gasztronómia. Az igazi csemegének tartott libamáj kilójának ára verdesi a tízezer forintot, van, hogy még ennél is magasabbra kúszik. A szintén különlegességnek tartott kacsamáj sem sokkal olcsóbb. A pénztárcánkat kímélendő, jobb, ha a pástétomhoz csirkemájat is veszünk. Fele-fele arányban sokkal olcsóbb, mégis meglesz a különleges íz.
– A zöldfűszerektől lesz igazán finom. Nemrég készítettem pecsenye kacsamájpástétomot, friss majoránnát használtam hozzá – magyarázta a Borsnak Marton Adrienn séf és ételstylist. – Azoknak, akiknek nincs otthon aprítójuk, se mondjanak le a pástétomról, úgy is finom, ha egy éles késsel alaposan összeaprítjuk a hozzávalókat.
Disznóból a legjobb
A hétvégi ebédek régi sztárja a rántott máj. A legjobb friss uborkasalátával, vagy savanyúsággal és krumplival.
– Rántott májnak a nagyobb testű állatok, például a disznó máját ajánlom. Ugyanis ezekből lehet szép egyenletes szeleteket vágni – árulta el Frank Sándor Venesz-díjas mesterszakács. – A vékony, lapos szeletekre azért van szükség, hogy gyorsan és mindenhol átsüljön a rántani való. Miután felszeletelte, nyugodtan sózza meg, nem attól keményedik meg. A hagyományos módon panírozza be, én egy kis darált diót szoktam tenni a zsemlemorzsába. Forró zsiradékban addig süsse, míg szép szalmasárga nem lesz.
A végén dobja bele
A resztelt májat is rengetegféleképpen lehet elkészíteni. Van, aki csak hagymát pirít alá, míg mások a lecsós alapra esküsznek. Bárhogyan is, egy a lényeg, a májat már csak a legvégén szabad belerakni.
– Akármilyen májból jó resztelt májat lehet készíteni. A trükk csak annyi, hogy nem szabad sokáig hőkezelni – fedte fel a Borsnak Schobert Norbi.
– Ennek az az oka, hogy a hízott májak kivételével szinte semmi zsír nincs az állatok ezen részén. A zsír hiánya és a sok fehérje okozza, hogy kemény lesz a túlzott hőkezelés hatására. Tehát a hagymás vagy lecsós alapot készre kell készíteni. Saját szánk íze szerint fűszerezni, nyugodtan lehet sózni is, és csak ezt követően beletenni a kockákra, vagy vékony csíkokra szeletelt májat. Nagy lángon a mérettől függően öt, de maximum hét percig hagyja rotyogni. Tovább ne, mert kemény lesz – magyarázta Norbi.