Aktuális

Vizet igyon, ha rosszul van a túl sok koffeintől!

BoBe

Létrehozva: 2020.03.04.

El sem tudja képzelni a reggelét egy jó nagy bögre kávé nélkül? Napközben pedig becsúszik még egy-két csésze, pár korty kóla vagy egy kis csoki? De tudja-e, hogy a szervezet mennyi koffeint bír el naponta?

A koffein az emberek nagy részének mindennapi támasza, hiszen csak pár korty, és felébred tőle a szervezet. Köztudott, hogy ez az összetevő csökkenti a depressziót, növeli a sportteljesítményt, de túlzott fogyasztása növeli a stresszt, csontritkulást és szívmegállást is okozhat. 

Jelen van az élelmiszerekben is

Tudta, hogy nemcsak a kávéban és a teákban van koffein, hanem a gyömbérben, a napraforgómagban, a csokoládé ízesítésű gabonapelyhekben, de még a csokis jégkrémben is? Ezekben persze annyira csekély, elenyésző mennyiségben, hogy számba nem igen veszik a szakemberek. Egyes fájdalomcsillapítókban viszont egészen nagy mennyiségben van jelen, ezért a patikában kérdezzen rá, ha érzékeny erre. Mutatjuk, hogy egyes termékekben és kávékban hány milligramm koffein van, ha 100 grammot veszünk az adott dologból.

Amerikai hosszú kávé: 40-80 milligramm

Eszpresszó kávé: 50-175 milligramm

Instant kávé: 30-50 milligramm

Koffeinmentes kávé: 1,5-2 milligramm

Tea: 15-20 milligramm

Instant tea: 20 milligramm

Ice tea: 2-3 milligramm

Csokoládé: 60-80 milligramm

Kakaóital: 2,5 milli­gramm

Holland kakaópor: 78 milligramm

Energiaitalok: 20-25 milligramm

Kóla: 11-13,5 milligramm

Fájdalomcsillapító: 1 adagban 25 milli­gramm

Egyből érezni lehet, ha valaki túl sok koffeint vitt be. 

– Mindenkinek más és más a koffeintűrő-képessége. Például nekem nagyon alacsony, így már egy csésze kávé után érzem, hogy megdobogtatja a szívem. Egyszerűen nincs szüksége a szervezetemnek rá, így nem is fogyasztom. De ismerek olyanokat is, akiknek napi nyolc kávé sem kottyan meg – kezdi a Borsnak Hajdú Péter barista.

A remegés, az erős szívdobbogás mind-mind a túlzott fogyasztás tünete. 

– Vannak, akik még ennek ellenére is isznak koffeintartalmú italokat vagy kapkodnak be kapszulákat, amit egyszerűen nem is értek. Miért mérgezi valaki a szervezetét, ha az jelez neki, hogy nincs szüksége rá? – teszi fel a kérdést a barista.

Inkább teát!

Ha nem bírja a kávét, akkor ihat fekete vagy zöld teát, ezekben nincs akkora dózisban a koffein, de a hatása ugyanaz.

Reviczky Gábor: 4-5 csésze elfogy

A koffein hasonló függőséget okozhat, mint az alkohol vagy a kábítószer. 

– Minden embernek annyi kávét kell innia, amennyit bír. Én egész nap kávézom, de pontosan tudom, hogy mennyi az, amennyit bír a szervezetem. Minimum 4-5 csészével megiszom egy nap. Ha az ember érzi, hogy elkezd hevesebben do­bogni a szíve, akkor egy adaggal kevesebbet kell innia – mondja a Borsnak Re­viczky Gá­bor színész.

Remegés, szapora szívdobogás

A szakemberek szerint ha nem jelentkezik semmilyen tünet, akkor napi 2-3 csésze még jótékony hatású is lehet a szervezet számára, viszont a négynél több adag már káros. 600 milligramm fölötti koffeinfogyasztás már túladagoláshoz vezethet, ami rengeteg tünettel jelentkezhet. Leggyakrabban remegést, szapora szívverést és egy kényelmetlen, szorongó érzést lehet érezni. 

– Volt, hogy túl sokat vittem be a szervezetembe. Ilyenkor rengeteg vizet kell inni, mert ez segít a legkönnyebben és a leggyorsabban visszahozni a normális állapotot. Emellett tanácsolom még a mély lélegzetvételt és a sétát – fejte­geti a barista.  

Akkor is mondjon búcsút a koffeinnek, ha intenzív hasmenése van vagy összeakad a nyelve egy mondatban többször is. Ha azt érzi, hogy szorongani kezd, az is ennek lehet a jele, hiszen nemcsak testi, hanem lelki következményei is lehetnek a túladagolásnak.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek