Egyre jobb az idő, könnyebb szellőztetni. Ne feledkezzünk meg róla, mert a koronavírus megelőzésében nagy szerepe van a friss levegőnek is.
Nem csak a rendszeres kézmosás, a gyakori szellőztetés is fontos a vírus elleni védekezésben. Ugyanis a levegőben ott úsznak körülöttünk a kórokozók, amik, ha a huzat alább hagy, képesek leszállni és megtapadni a bútorokon, különféle tárgyakon. Onnan pedig megfertőzni minket. Ez viszont a gyakori szellőztetéssel elkerülhető. Illóolajokkal, növényekkel pedig tisztíthatjuk akár a levegőt.
Lassan melegebb van kint, mint bent, így akár egész nap nyitva lehetnek a lakás, vagy az iroda ablakai, ezzel hozzájárulva, hogy oxigéndús levegőt szippanthassunk be. A jó levegő hozzájárul a hatékony munkavégzéshez, javítja a koncentrációképességet.
– Érdemes fél óránként kereszthuzatot csinálni, sőt azokon a munkahelyeken, ahol sokan fordulnak meg rövid idő alatt akár tíz percenként is ajánlatos szellőztetni – javasolja dr. Bense Tamás családorvos. – Az egyirányú szellőztetés nem elég most, a kereszthuzat viszi ki hatékonyan a kórokozókat – szögezte le a doktor.
Nehéz eldönteni, hogy az otthoni levegő páratartalma mekkora. A túl száraz, de a túl párás sem jó.
– A nagy páratartalom, a 80-90 százalékos nedvességtartalom nem tesz jót az egészséges embernek. Persze vannak olyan légzőszervi megbetegedések, amik esetében javasolt, de legtöbbször inkább árt ez az arány. Főleg mert a levegő magas páratartalma izzadásra ösztönzi a testet. Most pedig jobb minél többet szellőztetni, viszont így a huzatban könnyen megfázhatunk – magyarázta a Borsnak Bense.
– A mostani kinti levegő egyébként pont jó – fűzte hozzá. A túl száraz levegő kiszárítja a nyálkahártyát is, amin ennek hatására könnyebben megtapadnak a kórokozók, köztük a koronavírus is. A lakás levegőjének nedvesítésére számos megoldás van. Például felmosás után is megnövekszik a levegő nedvességtartalma, ahogy felszárad a padló. De a száradó ruhákkal is könnyen lehet pótolni a hiányzó nedvességet. Amikor mos, teregessen abban a helyiségben, ahol száraz a levegő. Ráadásul még illatozni is fog a szoba.
Ha biztosra akar menni, bevethet néhány illatos olajat is a levegő tisztán tartásához. Egyes kivonatok valamelyest fertőtlenítő, baktérium, vírus és gombaölő hatásúak. Ilyen az eukaliptusz, a borsmenta és a teafaolaj. Egy két csepp a párologtatóba, és friss, tiszta illata lesz otthonának. De ha még sose használt rendszeresen illóolajokat, akkor egy-két apróságra figyeljen oda.
– Fontos letesztelni, hogy az egyes illóolajok okoznak-e bármilyen allergiás tünetet. Nehéz légzést, könnyezést, szem és bőrirritációt. Ha igen, ne használjuk. Ezen kívül, ha él velünk háromévesnél fiatalabb kisgyerek, akkor nem tanácsos ezeket alkalmozni – tanácsolja a családorvos.
Egyes növények megkötik a káros anyagokat a levegőből.
Zöldike: Úgy néz ki, mint egy hatalmas fűcsomó. Kúszó, könnyen szaporítható.
Hegyi pálma: Sok gondoskodást igényel, szereti a vizet. Megszűri a levegőt, oxigénnel látja el, miközben párásít.
Aloe félék: Napimádó, olyan anyagokat köt meg, amelyek a tisztítószerek, festékek által kerülnek a levegőbe.
Szobai futóka: A levelei mérgezőek, bírja a sötétséget, garázsba is ideális, mert megköti a kipufogógázban lévő formaldehidet.
Anyósnyelv: Szívós, nem kell neki sok víz, se napfény. A NASA kutatói által bizonyított tény, hogy rengeteg olyan anyagot köt meg, amik a vegyszerekben vannak.
Vannak a piacon levegőtisztító, légszűrő készülékek is. A jobb minőségűek, amikről már érdemes is szót ejteni minimum 99 százalékban képesek megtisztítani a levegőt a baktériumoktól és vírusoktól is. A kisebbek, amik mindössze egy félszobát tudnak hatékonyan takarítani, legalább 30 ezer forintba kerülnek.