<em>Cikkünk folyamatosan frissül. </em>
Az operatív törzs ülését követően tájékoztatót tart.
Müller Cecília kérdésre azt mondta, hogy egy egész nap viselt kesztyű ugyanazt a szennyeződést viszi tovább, amit el akarunk egyébként kerülni. Minden esetben nagyon fontos a kézmosás, és fertőtlenítés - tette hozzá. Semmilyen kesztyű nem helyettesíti a kézmosást.
Müller Cecília egy másik kérdésre azt mondta, hogy még mindig az alsó harmadban van Magyarország a halálozás tekintetében az uniós országok között. Nincs semmilyen korlátozás azon betegek körében a tárgyak bevitele tekintetében, akik koronavírussal fertőzöttek - mondta az országos tisztifőorvos.
Müller Cecília szólt arról is, hogy azokban az intézményekben, ahol megjelent a vírus, ott már jelen vannak a járványügyi szakemberek. A kórházak felkészüléséről azt mondta, hogy ez nem egy hirtelen lépés, mert hetek óta megy a folyamatos felkészülés. Az országos tisztifőorvos szerint mindennek a célja, hogy a szükséges kapacitás a rendelkezésre álljon, ha nagyszámú megbetegedés lép fel az országban.
– Egyelőre a járvány kezelése hetek óta megfelelő, mert az emelkedésszám arról tanúskodik, hogy betartjuk a korlátozó intézkedéseket, és abban a reményben vagyunk, hogy ez így is marad
– tette hozzá.
De soha nem lehet tudni, hogy mikor történik nagyszámú megbetegedés.
Senki nem marad ellátatlanul, ha szüksége van ellátásra – mondta Müller Cecília. Együttműködést kért a kórházi vezetőktől az ágyak felszabadítása kapcsán.Egyik-másik európai országban példa nélküli helyzet alakult ki -tette hozzá. Mindenképpen szeretnénk ezt elkerülni - mondta az országos tisztifőorvos.
Müller Cecília szólt arról is, hogy a házi szociális ápolás, és az otthoni szakápolói rendszer is segíthet azoknak, akiket most elengednek a kórházakból. Április 19-re kell elkészülnie a kórházi ágyak felszabadításának - mondta az országos tisztifőorvos. Ha egy megyén belül több intézmény van, akkor a helyi sajátosságoknak megfelelően, akkor ezek az intézmények együtt dönthetnek a kiállítandó ágyszámok felállításáról -tette hozzá. – A hazabocsátásnak orvosszakmai döntésnek kell lennie
– hívta fel a figyelet Müller Cecília.
Müller Cecília arról beszélt, hogy 1572-re nőtt a fertőzéssel azonosítottak száma, és ezzel egyidejűleg a meghaltak száma is 134-re nőtt. A meghaltak mindegyike krónikus betegségben szenvedett. Az országos tisztifőorvos elmondta, hogy a fertőzés továbbra is a krónikus betegek számára jelent kockázatot.
Már több gyógyult van, mint amennyien meghaltak
Müller Cecília örömtelinek nevezte, hogy 70-en távoztak gyógyultan, így már több gyógyult beteg van, mint ahányan meghaltak.
A tisztifőorvos szólt arról is, hogy az ellenőrzések során konzultációra is lesz lehetőség. Együttműködést kért az intézményektől az országos.
Müller Cecília kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a hazai járvány tetőzése után az emelkedés ritmusában fog csökkeni a betegségek száma.
– A gyógyult betegek az összes korosztályból kikerülnek
– tette hozzá.
Az idősotthonokban továbbra is folyamatosak az ellenőrzések - mondta Müller Cecília. Ezeknek a célja, hogy az intézmények maradéktalanul felkészültek-e a koronavírus-járványra.
Müller Cecília elmondta, hogy távoktatás keretében oktatják azokat az orvosokat, akik később esetleg intenzív ellátásban vesznek részt. A társasházak kezelőitől fokozott takarítást kért az országos tisztifőorvos.
Kiss Róbert elmondta, hogy egy magyar állampolgár, aki hatósági házi karanténban volt megpróbálta a repülőtéren keresztül elhagyni az országot. Ellene eljárás indult. 385 rendőri intézkedés volt Budapesten kedden a kijárási korlátozás miatt. A határokon Tompánál, Röszkénél és Ártándnál a teherforgalom tekintetében van kisebb fennakadás.
Kiss Róbert rendőr alezredes arról beszélt, hogy jelentős mennyiségű szállítmány érkezett kedden a Liszt Ferenc Repülőtérre. Szólt arról is beszélt, hogy döntöttek arról, hogy csütörtökön 11 iráni főt küldenek haza, majd április 23-án újabb három fő hagyja el az országot. Ők voltak akik rendbontó magatrtást folytattak a Dél-pesti centrumkórházban.
Kiss Róbert a Ripost kérdésére elmondta, hogy a rendőrség naponta értékeli a kijárási korlátozással kapcsolatos helyzetet. Megfelelő a rendőri létszám jelenleg - tette hozzá. Amennyiben negatív tendenciát tapasztalnak valahol, akkor dinamikusan lépnek. Kiss Róbert elmondta, hogy a kijárási korlátozás esetében a súlyosabb szabályszegést inkább a fiatalok követik el, de több pozitív tapasztalata is van a rendőrségnek.
Megállt a felvásárlási roham, és a rendészeti oldalról mindent megtettek, hogy a lakosság ellátása ne kerüljön veszélybe - mondta Kiss Róbert. Az idősek vásárlási korlátozása tekintetében az önkormányzatok jogszerűen járnak el, ha ezen a területen korlátozásokat vezetnek be - tette hozzá.
* * *
A koronavírussal kapcsolatos legfrissebb híreket ide kattintva találja!