Noha növekszik a halottak száma, a svédeknél nem szigorodnak a szabályok, és az emberek alig változtattak életmódjukon. A járvány által leginkább sújtott két európai országban, Spanyolországban és Olaszországban azzal próbálják enyhíteni a gazdasági károkat, hogy néhány ágazatban újraindulhat a munka.
A tavaszi napsugár az utcára csalta a svédeket, sokan sétálgatnak például a stockholmi vízparton, vagy ülnek kávét, koktélt kortyolgatva a teraszokon. Ilyen kép manapság sehol Európában nem tárulhat az ember szeme elé, mert szigorú szabályok korlátozzák a társasági életet.
Pedig a járvány a skandináv országban is meglódult, tízezernél többen fertőződtek meg, a halottak száma pedig a 900-at közelíti. Ez azt jelzi, hogy Svédország vélhetően nagy árat fizet azért, hogy engedi a vírus terjedését, azt, hogy sok ember betegedjen meg, és ezzel felépítse a lakosság immunitását. Az intézkedések eddig abban merültek ki, hogy betiltották az 50 főnél nagyobb összejöveteleket, bezárták a középiskolákat és az egyetemeket, és kérték, hogy a 70 éven felüliek és a vírus által veszélyeztetettek lehetőleg maradjanak otthon.
Spanyolországban hétfőn a korábbi napokhoz képest kevésbé emelkedett az igazolt fertőzöttek száma, és csökkent az elhunytak száma is. A 17 tartományból nyolc kivételével a húsvéthétfő munkanap, így ezeken a területeken két hét szünet után megkezdték a munkát a nem létfontosságú ágazatokban, például az építő- vagy az autóiparban dolgozók. A spanyol közszolgálati televízióban elhangzott becslés szerint országosan mintegy kétmillióan tértek vissza a munkába ezekben a napokban. Reggel 6 és 9 óra között a munkába indulóknak szájmaszkot osztottak a hatóságok a városok legfontosabb közlekedési csomópontjain.
Olaszországban az utóbbi húsz nap alatt most először ment ötszáz alá az elhunytak száma, és egymás utáni kilencedik nap csökkent a kórházban és intenzív osztályon kezeltek száma is. Mától újranyitják a könyvesboltokat, az erdészeteket és a csecsemőcikkeket áruló üzleteket. Lombardia, Piemonte és a déli Campania tartomány azonban már közölte, hogy ennyit sem enyhít az óvintézkedéseken, és május 4-ig nem nyit újra semmilyen üzletet. A gyárak továbbra is zárva maradnak.
Mindez azt jelenti, hogy a fiatalabb gyermekek továbbra is közösségbe járnak, az éttermek és a legtöbb vállalkozás is működik. Vagyis tulajdonképpen a svédek a szokásos módon élik az életüket. Ezzel szemben a szomszédos Dániában sokkal szigorúbbak voltak: egy hónapja lezárták a határokat, bezárták az iskolákat, a vállalkozásokat és elkerülték a nagyobb tragédiát. Beszédes adat, hogy a tízmillió lakosú Svédországban 899 halálesetet regisztráltak, míg az 5,8 milliós lélekszámú Dániában 273-at.