Tavaly januárban egy kínai kutató arra jutott, hogy a 2003-as SARS-járványhoz hasonló kitörések várhatók a közeljövőben, írja a <a href="https://www.thesun.co.uk/news/11422014/coronavirus-warning-wuhan-lab-bat-woman-year-ago/" target="_blank">The Sun brit napilap</a>.
Forrás: AFP
A Vuhani Virológiai Intézetben dolgozó Si Csengli és kollégái egy tanulmányban hívták fel a figyelmet arra, hogy kifejezetten fontos lenne a denevérek által hordozott vírusok tanulmányozása, mert ismét támadhatnak.
A szakemberek még egy tavaly január 19-én benyújtott kutatási dokumentumban állították ezt, amelyet a tudományos folyóiratokat kezelő MDPI márciusban közölt is. Vagyis a tudományos világnak voltak információi arról, hogy egy esetleges új járvány bármikor kitörhet Kínából.
A brit lap szerint a Denevér Asszonynak is becézett kutató három nappal a járvány kitörése után azonosította is a COVID-19 betegséget okozó új koronavírust, de főnöke elhallgattatta. Si beceneve nem véletlen, hiszen fő kutatási területei évtizedek óta éppen azok a repülő emlősök, melyekből a jelenlegi ismeretek szerint átterjedt az emberre a világjárványt okozó vírus.
A tanulmányban arra jutottak kollégáival, hogy a 2002-2003-as SARS-, illetve a Közel-Keleten pusztító MERS-járványt okozó, a denevérek által hordozott koronavírusok tanulmányozására azért lenne nagy szükség, mert Kína nagy népsűrűsége, az ország mérete, illetve biodiverzitása kifejezetten segítheti egy új járvány kialakulását és terjedését.
Annál is inkább, mert a kínai étkezési kultúra előnyben részesíti a frissen levágott állatok húsát, ami megkönnyíti a vírus emberre való átugrását.