Aktuális

Jobb lenne felkészülni - Mutáns ciklonokat és tűztornádókat hoz a klímaváltozás

Hu-Zo

Létrehozva: 2020.04.29.

Ma még idegennek hangzik a vihardagály, vagy a tűzördög, pedig többek között ezek a 21. század új időjárási jelenségei.

Forrás: shutterstock

Az óriási mennyiségű szén-dioxid-kibocsátás okozta klímaváltozás óriási hatással van földünk időjárására, bolygónk folyamatos melegedése elképesztően sajátos jelenségekkel társul. Az Északi-sark és a grönlandi jégtakaró óriási ütemben olvad, ami kihatással van a Golf-áramlatra is. Ha ez meggyengül, átalakul, netán leáll, akkor Északnyugat-Európa időjárása a feje tetejére állna. A melegebb hőmérséklet az oka a mutáns időjárásnak.

– A klímaváltozás több évtized átlagos légköri hőmérsékleti értékeit tükrözi – mondta a Borsnak Juhász Árpád geológus.

– Tehát amikor egy gleccser leszakad, azt nem a pillanatnyi időjárásváltozás okozza. A felmelegedés miatt nagyon intenzívvé, gyakoribbá és szezonálisan később is előfordulóvá váltak a különböző nagy trópusi ciklonok. Minél több a csapadék és a szél, annál nagyobb az emberi alkotásokban és az emberi életekben okozott veszteség.

Ha az ember most abbahagyná ezt az óriási mennyiségű szén-dioxid-kibocsátást, akkor is több évtized kellene, hogy a légkör eredeti természetes állapota helyreálljon. Tehát meg lehetne fordítani, de ez már egy következő generáció idejében válna érzékelhetővé és élvezhetővé – mondta Juhász Árpád. 

Kilométernyi magas tűzördögök

A tűztornádó, vagyis a tűzördög egy pusztító füst-, hamu- és lángörvény, amely képes 5 kilométer magasan is a föld fölé tornyosulni. Alacsony szélerősségben a tűz nem mozdul, ehelyett körkörösen növekszik.

A jelenség nagyon hasonlít a porördögökhöz, de azok a felszíni port kapják föl, a tűztornádók pedig a futótüzekbe kapnak bele és repítik fel a lángcsóvát. Rendkívül gyorsan kialakul és növekedésnek indul.

Mikroklímát hoz létre a szárazvihar

A szárazvihar általában a tűztornádó egyik „mellékterméke”. A jelenség saját mikroklímát hozhat létre, főleg, ha elég meleg levegő száll fel ahhoz, hogy szelet hozzon létre. Az így keletkező légsúrlódás dörgést és villámlást eredményez.

A szárazvihar csapadék hiányában és a légmozgás miatt csak erősíti a tüzet, ráadásul a villámok újabb tűzfészkeket hozhatnak létre.

Viszik a pénzt a károk

Még el sem kezdődött hazánkban a viharszezon, ami májustól augusztusig tart, de már a második nagyobb károkat okozó időszakon vagyunk túl idén. Februárban például a szokatlan időjárás miatt a biztosítók majd hárommilliárd forintot fizettek ki. A múlt hétvégi szélvihar miatt pedig több százmilliós kifizetésre számítanak a biztosítók - tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége. Az időjárás elsősorban a tetőkben és a kéményekben okozott kárt, sorra dőltek ki a fák. A társaságokhoz eddig mintegy másfél ezer bejelentés érkezett eddig.

Jönnek-mennek a megaviharok

A mutáns ciklonok kialakulásának oka, hogy az egyre nagyobb mennyiségben termelt üvegházhatású gázok eredményeként a hőmérséklet az egész Földön megemelkedett, levegőben és vízben egyaránt, emellett az általános páratartalom is növekedett.

Ezek hatására olyan megaviharok keletkezhetnek az óceánokon, amelyek hurrikánjai hihetetlen kiterjedésűek, és nem ritkán 200-250 kilométeres óránkénti sebességű széllökésekkel járhatnak. Jellegzetességük még, hogy a vízcseppek olyan gyorsan mozognak bennük, hogy ezzel valóságos vízfalat hoznak létre.

Szuperhurrikánok tarolnak

Rengeteg olyan hurrikán lesz, ami egyik pillanatról a másikra erősödik fel. A hosszan tartó szelek erőssége napi 56 kilométeres óránkénti sebességgel nőhetnek, így ezek a viharok akár egy nap alatt is több kategóriát képesek ugrani a hivatalos hurrikánskálán.

A 7 leggyorsabban felerősödő hurrikán közül ötöt az elmúlt 15 évben regisztráltak.

Egyre magasabbak a vízfalak

A vihardagály a megaviharok egyik leghalálosabb formája, amely úgy jön létre, hogy a hurrikán napokon át egyre magasabbra tolja a vizet az egyik oldalára, aztán az így létrejövő dagály elindul a partok felé, hogy mindent elöntsön.

A 2018-as Michael hurrikán egy majdnem 5 méter magas vízfalat zúdított a partra. Ahogy a globális felmelegedéssel együtt emelkedik a vízszint, úgy nőnek ezek a viharfalak is még magasabbra.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek