Mégis terjed emberről állatra az új típusú koronavírus? A bronxi állatkert egyik dolgozója megfertőzött egy oroszlánt és négy tigrist, Budapesten azonban már a járvány kirobbanása előtt is megfelelő óvintézkedéseket hoztak.
Forrás: Shutterstock
New York egyik állatkertjének négy tigrise és egy oroszlánja is megfertőződött a koronavírussal, ez az első dokumentált eset, hogy nagymacskáknál is kimutatták a betegséget. A bronxi állatkertben elsőként Nadiát, az egyik négyéves maláj tigrist kezdték vizsgálni, miután március vége óta szárazon köhögött és étvágytalan volt. Megvizsgálták, majd – tekintettel a New Yorkban tomboló koronavírus-járványra – megcsinálták a vírustesztet is, ami nála és négy társánál is pozitív lett. A hírek szerint a nagymacskáknak komoly tüneteik nincsenek, továbbra is aktívak. A bronxi állatkert már március közepe óta zárva tart, és az intézmény főállatorvosa úgy véli, a nagyragadozók az állatkert egyik fertőzött, de tünetmentes alkalmazottjától kapták el a vírust. Ez persze nem jelenti azt, hogy a fertőzés emberről állatra is terjedhet, de az állatkert közleményében óva intette a fertőzéssel diagnosztizáltakat attól, hogy háziállataik közelében legyenek.
Egy kínai kutatócsoport eredményei szerint a macska és a vadászgörény mutat fogékonyságot arra, hogy elkapja az új koronavírus okozta betegséget. Fontos hozzátenni, hogy a kutatás során laboratóriumi körülmények között, nagy dózisban juttatták a vírusokat az állatok légzőszervébe, vagyis normál élethelyzetben nem feltétlenül történik fertőzés.
Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője a Borsnak elmondta, hogy itthon miként védik az állatkert lakóit.
– Sokféle koronavírus okoz állatoknál is megbetegedést, de eddig nem vált ismertté olyan eset, hogy a Covid-19 betegség emberről állatra terjedt volna. Ennek ellenére, elővigyázatosságból már korábban hoztunk bizonyos intézkedéseket – tudtuk meg a szakembertől.
– A koronavírustól függetlenül általános tapasztalat, hogy bizonyos betegségekre, például anno a tbc-re az emberszabásúak fogékonyak, ezért már jó ideje üvegfallal, szinte hermetikusan el vannak zárva a közönségtől. Mivel most nincsenek látogatók, inkább arra figyelünk, hogy az állatok gondozói kerüljék el a fertőzést. A munkatársak turnusokra vannak osztva, minimalizálták a kontaktusokat, és a 12 hektáros területen megfelelő távolságot tudnak tartani egymástól. A dolgozók védőeszközöket, maszkokat, kesztyűket használnak, és ezek a korábban bevezetett intézkedések, úgy gondoljuk, az új információk ismeretében is elegendőek. A nagymacskákkal eleve nincsen túl közeli kontaktus, de figyelünk az állatokhoz bekerülő takarmányra, illetve a férőhelyeik takarítására is. Nem vesszük félvállról a történteket, és különböző internetes fórumokon is téma a koronavírus az állatkerti szakemberek között. A fővárosi állatkert nagymacskáinak semmilyen tünetük nincs, egészségesek.
* * *
A koronavírussal kapcsolatos legfrissebb híreket ide kattintva találja!