Aktuális

Magyar főorvos: a szaglás- és ízérzékelés elvesztése az első tünetek között

Bors

Létrehozva: 2020.04.05.

A fiatalok láztalanul is áteshetnek a koronavírus megbetegedésen, az első tünetek között pedig a szaglás- és ízérzékelés elvesztése is jelen lehet – mondta dr. Szlávik János, a Szent László kórház infektológus főorvosa.

Exkluzív interjút adott az RTL Klub Híradójának dr. Szlávik János, a Szent László kórház infektológus főorvosa, akinél jobban aligha ismerheti most bárki a koronavírus-járvány magyarországi helyzetét. A főorvos elmondta, az elmúlt hetekben nem csak a nemzetközi, hanem a saját tapasztalataikból is tanultak, így például kiderüólt számukra, hogy ha valaki szaglás- és ízérzékelés elvesztésére panaszkodik, akkor stinte azonnal a koronavírusra gyanakodnak, az ugyanis nem jár mindig feltétlenül magas lázzal. Egy jó hírről is beszámolt, a víruson már átesettek közül sokaknál azt tapasztalják, maradványtünetek, szövődmények nélkül is fel lehet épülni a súlyos betegségből – ez a fiatalabbakra, és az enyhe lefolyású megbetegedésekre igaz.

Három gyógyszert vetnek be egyszerre

Amikor ez a járvány elindult, mi úgy döntöttünk, hogy minden lehetséges gyógyszert megpróbálunk a betegség ellen felhasználni. Gondolok itt a malária ellenes kétféle gyógyszerre, a HIV-AIDS betegség ellen korábban használt gyógyszerre, egy antibiotikumra, különböző immunerősítőkre, tehát mindezt egyszerre bevetjük és úgy tűnik az eddigi tapasztalataink alapján, hogy sikerül felveni a harcot a koronavírus ellen. Nagyon várjuk, hogy legyen valóban törzskönyvezett, hatékony gyógyszer, de egyelőre mindent megteszünk a meglévő gyógyszereinkkel a betegség elleni harcban.

– A statisztikák szerint egy koronavírus fertőzött beteg 2-3 másiknak adja át a fertőzést, de vannak úgynevezett szuperterjesztők, akik váladékaikkal akár száz másik embert is meg tudnak fertőzni, mint például egy dél-kóreai templomban. Azt senkiről nem tudjuk megmondani, hogy ki a szuperterjesztő és ki az, aki valamilyen oknál fogva nem kapja el a fertőzést – magyarázta az orvos, aki azt is elárulta, most naponta 50-100 beteget regisztrálnak, ami valójában még egy alacsony szám, ám néhány héten belül ez megváltozhat.

– Egy ideig megmarad ez a naponta 50-100 eseti emelkedés, de úgy gyanítom, hogy a következő hetekben ez fel fog gyorsulni és a csoportos fertőzésekből át fogunk jutni a tömeges fertőzések szakába, ahogy ez sajnos más európai országok esetében is lezajlott – vélte dr. Szlávik, aki szerint nem lehet megjósolni, mikor érik el a megbetegedések a csúcsot.

Az orvos ezért mindenkinek azt javasolja, hogy viseljen maszkot, azzal ugyanis nem csak azt akadályozhatja meg, hogy a levegőn keresztül bejusson a vírus a szervezetébe, hanem azt is, hogy szennyezett kézzel az arcához, orrához, szeméhez nyúljon.

– Én azt szoktam mondani, hogy azért is érdemes mindenkinek maszkot hordani, mert akkor saját magát nem tudja megfertőzni az esetlegesen fertőzött kezével – tanácsolta a szakértő.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek