Már hetek óta tart hazánkban a koronavírus-járvány, de még mindig számtalan kérdés merül fel, hogyan lehetünk a legnagyobb biztonságban, főleg, ha az ételről van szó. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ad olyan tanácsokat, melyeket a mindennapok során is hasznosíthatnak.
Jelenleg nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a vírus élelmiszer útján terjed – az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szerint. A köhögéssel, tüsszentéssel a felületekre került vírus átvitelének lehetősége minimális, a terjedése elsősorban cseppfertőzés útján történik.
A koronavírus néhány órán át vagy akár több napig is életben maradhat a különféle felületeken.
A mostani a helyzetben naponta többször is szükséges fertőtleníteni azokat a konyhai felületeket, melyeket kézzel érintünk, például az étkezőasztalt, kilincseket, hűtő fogantyúját.
Elsőként a felületet tisztítsuk meg a látható szennyeződésektől. Utána jöhet a fertőtlenítés. A leghatékonyabb a hipó-oldat, vagy a minimum 70 százalékos alkohol. Bármilyen fertőtlenítőt is használunk, mindig kövessük a csomagoláson található használati utasításokat.
A konyhai szemetesbe csak a konyhában keletkezett hulladékot érdemes bedobni, és azt naponta üríteni. Ha valaki fertőzött, ő kapjon külön kukát, két műanyagzsákkal kibélelve.
Igen, s koronavírus jellemzően +60 Celsius fok feletti hőmérsékleten elpusztul. A biztonságos hőkezelés az, ha legalább 2 percen át, minimum 72 fokos hőmérsékletet tartunk az étel belsejében.
Nem. A legjobb, ha nem is tartózkodik a konyhában. Ha mégis muszáj főznie, akkor viseljen maszkot és csak jól átfőzött, sütött ételeket készítsen.
A nedves mosogatószivacs és a nedves konyharuha megfelelő környezet a kórokozóknak. A szivacsot mindig jól csavarjuk ki használat után, a konyharuhát naponta cseréljük. A mosogatót minden használat után töröljük át a mosogatószeres szivaccsal. A szemetes külső felületét is fertőtlenítsük, akár naponta. Húsokhoz, zöldségekhez, halakhoz, pékáruhoz és a készételekhez használjunk külön deszkát. A vágódeszkákat forró vízzel tisztítsuk. Ne nyomkodjuk a konyhában az okoseszközeinket. Szellőztessünk rendszeresen. Eltérő tisztaságú tevékenységek között, az ételkészítés különböző fázisai között mossuk és fertőtlenítsük kezünket.
Ételrendelés esetén kerüljük a készpénzes fizetést. Az étel átvétele és a kicsomagolását követően is mossunk kezet. Az ételt elfogyasztás előtt forrósítsuk fel.
A csomagolatlan zöldségeket, gyümölcsöket bő vízzel alaposan meg kell mosni fogyasztás előtt. Vásárlás során használjunk egyszer használatos kesztyűt, zacskót, fogóeszközt, kerüljük a termékek kézzel való érintését, különösen pékáruk vásárlásakor. Betegség fennállása vagy gyanúja esetén kerüljük az élelmiszerüzleteket.
Húsfélék: darált hús 1-2 hónap, hal 3 hónap, baromfi 3-4 hónap, marha-, bárány-, sertéshús 4-6 hónap. Zöldségfélék 12 hónap. Gyümölcsfélék 9 hónap. Készétel 1-2 hónap. Vaj, vajkrém, túró 3-4 hónap. A felolvasztás mindig hűtőben történjen.
Ritkábban és egyedül menjünk boltba. Írjunk listát, hogy minél hamarabb végezhessünk. Mielőtt belépünk az üzletbe fertőtlenítsünk és távozáskor is. Kerüljük az arc, száj, orr érintését. Tartunk kellő 2 méter távolságot másoktól. Fizessünk bankkártyával, telefonnal. Betegen ne menjünk sehova!
Nem, az étrend-kiegészítők nem alkalmasak betegségek megelőzésére vagy kezelésére. Az immunrendszer erősítése érdekében fogyasszunk friss zöldséget, gyümölcsöt, étkezzünk változatosan és igyunk sok folyadékot, elsősorban vizet.