Aktuális

Oxfordi kutatók szerint szeptemberre elérhető lesz az első pár millió adag koronavírus elleni oltás

Bors

Létrehozva: 2020.04.28.

Oxfordi kutatók szerint szeptemberre elérhető lesz az első pár millió adag koronavírus elleni oltás

Forrás: AFP

Az oxfordi Jenner Intézet kutatói által fejlesztett COVID-19 betegség elleni oltóanyag az eddigi tesztek alapján a majmokon hatásosnak bizonyult, a szakemberek pedig erre hivatkozva azt állítják, hogy a koronavírus elleni oltásuk első néhány millió adagja már szeptemberben elérhető lehet, ha a további teszteken is hatásosnak bizonyul a vakcina.

Az első tesztek során hat, az emberre leginkább hasonlító rhesus makákó majmot oltottak be egyetlen adag oxfordi oltással, akiket ezután nagy mennyiségű új típusú koronavírusnak tették ki. A vírus a laborban minden más majmot megfertőzött, a hat beoltott mákakó viszont 28 nappal később is teljesen egészséges volt – idézi a New York Times a kísérletet végző kutatót, Vincent Munstert.

A kutatások már annyira előrehaladottak, hogy május végére 6000 ember bevonásával tesztelhetik az esetleges vakcinát. A tesztelési folyamatot azonban megnehezítheti, ha Nagy-Britanniában a következő hetekben hatékonynak bizonyulnak a járványügyi intézkedések és sikerül folyamatosan csökkenteni a megfertőződések számát. Az etikai szabályok ugyanis tiltják, hogy a tesztelés céljából komoly betegséggel fertőzzenek meg embereket.

– Egyedül mi vagyunk azok ebben az országban, akik azt kívánják, hogy az új megfertőződések száma néhány hétig még magasabb maradjon, hogy le tudjuk tesztelni a vakcinánkat – mondta Adrian Hill, a Jenner Intézet igazgatója.

Egy kínai vállalat eközben már szintén a klinikai tesztelések fázisában tart a saját koronavírus-vakcináját illetően. Ez az oltóanyag az oxfordihoz hasonló technológiával készül és szintén hatásosnak bizonyult majmokon. Kínában viszont már annyira jelentősen visszaesett a koronavírus-fertőzések száma, hogy nehéz lesz bebizonyítani az oltóanyag hatékonyságát.

A vakcinafejlesztést ugyan elméletben nehezítheti a vírus mutációja, ám egyelőre úgy tűnik, hogy a SARS-CoV-2 nem mutálódik olyan gyorsan, hogy emiatt nagyon aggódniuk kellene az ellenanyagot fejlesztőknek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek