Sike András kötöttfogású birkózóválogatottunk kapitánya komor, ugyanis egyelőre nem tudja, mikor folytatódik a központi felkészülés.
Forrás: Bors
Az 1988-as olimpia bajnoka, Sike András három hete önkéntes karanténban él, de kiderült, hogy 2021 márciusában Budapesten pótolják az idén elmaradt kötöttfogású európai olimpiai válogatót, ami az utolsó belépési esély a 2021 júliusában rajtoló tokiói olimpiára.
– Az idei hátralévő nemzetközi versenynaptárról bővebbet nem tudok – jegyzi meg Sike szomorúan, hiszen így nehéz terveznie. Bánatát próbáltuk elűzni, amikor megkérdeztük: kapitánysága alatt is beavatják-e válogatottja újoncait.
Szó sincs ma már efféléről
– válaszolta.
Szőnyi János, válogatottunk sikeres exkapitánya a Borsnak elmesélte, hogyan is nézett ki a beavatás régen.
A beavatás számomra fájdalmas emlék. Az 50-es évek óta a birkózóválogatottba került debütánsokat a tatai edzőtáborban bíróság elé állították
– így Szőnyi.
A 71 éves szakvezető a saját 1968-os beavatásának részleteiről elmondta: a tatai tábor sportcsarnokában, kétszáz sportoló előtt került rá sor, jót derültek a vendég súlyemelők, atléták, vívók. Szabályos tárgyalás folyt, előzetesen a beavatandók rossz cselekedeteiről gyűjtöttek adatokat.
– Nekem a fejemre olvasták, hogy nehezen ébredek, éjjelente nem hagyom aludni a szobatársaimat – folytatta Szőnyi. – Ezután kámzsát húztak négyünk fejére, bevezettek a terembe, előttünk állatvérrel összekent keresztet cipelt az egyik birkózó.
Két asztalnál ültek az esküdtek, balra az orosházi nehézsúlyú Botond Imre fővételre alkalmas tőke mögött, kezében bárd. A bíróság elnöke a kétszeres olimpiai bajnok Kozma István volt, aki évről évre kifejezetten élvezte a szerepét.
Pici, mert így becézték Kozmát, felolvasta a vádat, majd elrendelte az ítélet-végrehajtást, a kiadós verést.
– A svédszekrény felső részére fektettek, majd félszáz birkózó a hátsó felünkre húzott. Arra ügyeltek, nehogy vesére, combra csússzon a tenyerük.
Szőnyi két alsónadrágot húzott fel, félt az ütészuhatagtól, mert hallott birkózóról, akinek az ülepén vérző seb támadt. Mivel sok volt a beavatás miatti panasz, a hetvenes évek közepén a klubok és a válogatott is beszüntette.
– Utólag ez jól hangzik, de két napon keresztül ülni sem
tudtam…
Klinga László olimpiai bronzérmes 16 éves korában, 1964-ben kapta meg a magáét, a bűne az volt, hogy az idősebbek elé tolakodott az ebédnél.
– Szerencsémre két olimpiai bajnok, Polyák Imre és Varga János úri módon ütött, de a válogatott gyúrója olyan krémet adott, ami szerinte megnyugtatja a verés helyét. Nos, bemelegítőkrém volt, és pokolian csípte az ülepemet…