Míg tavaly az internetezőket a sztárok és sportesemények érdekelték leginkább, addig idén eddig a legtöbben a koronavírusra és annak gyógyítására, valamint a vécépapírra és a netes vásárlásra kerestek rá.
Forrás: Shutterstock
A Bors utánajárt, milyen pszichológiai háttere van annak, hogy mi érdekli az embereket ebben a szokatlan helyzetben.
– Az emberek egyik legerősebb lélektani szükséglete az úgynevezett kontrolligény, vagyis, hogy ők tartsák kézben a dolgokat – magyarázza a Borsnak dr. Kozma-Vízkeleti Dániel pszichológus. – Ha valaki úgy érzi, hogy mindent tud, mindent kézben tart, az biztonságot ad számára.
Március közepén felborult az életünk, minden bizonytalanná és idegenné vált.
– Az emberek számára ez egy új helyzet volt, hiszen nem nagyon vannak olyanok, akik megtapasztaltak már hasonlót. Voltak, akik átéltek háborút, vagy az 56-ot, de az emberek nagy többségének nem volt erre a megváltozott helyzetre forgatókönyve, ezért tájékozódni akart – világít rá a szakember.
Most, hogy beállt egy átmenet, de új egyensúly, és aki tud, otthonról dolgozik, kicsit megnyugodtunk.
– Az emberek többségét már az érdekli, hogyan szerezzék be a legszükségesebb alapanyagokat – mutat rá a pszichológus. – A legtöbben már megcsömörlöttek attól, hogy azt figyeljék, hány fertőzött van és hányan haltak meg eddig. Idehaza a határozott intézkedésekből kifolyólag inkább visszatértek a hétköznapi szükségletekhez, ahhoz, ami érdekli őket. Ez lélektani értelemben egy szerencsés fordulat – világít rá a szakember.
Lélektani járvány a felhalmozás
A pszichológus szerint a felhalmozásnak egyszerű magyarázata van, ez egy lélektani járvány. Mikor valaki elkezd felhalmozni és ezt mások látják, elkezdik utána csinálni. A pszichológus szerint érdekes, hogy az élelmiszerek közül a cukor, a liszt és az élesztő fogyott leginkább.
– Ezekből azok is betankoltak, akik még életükben nem sütöttek. Ennek gyökere abban ered, hogy a liszt, cukor és élesztő valóban sok mindennek az alapanyaga, amelyek nagyszüleink, dédszüleink számára még valóban a túlélést jelentették. Ha ez volt, minden volt. Az a hagyomány, hogy ha baj van, fel kell tölteni a kamrát, generációról generációra szállt és a mai nemzedék is megtanulta, bár még sosem kellett ilyen helyzettel szembenézniük. Az, hogy az emberek a boltba ezekért mennek, valóban szürreális, de egy ilyen hihetetlenül új helyzetben nem meglepő az emberek szokatlan reakciója sem – állítja a szakember.