Vérplazma adására kérik a koronavírus-fertőzésen átesett, gyógyult betegeket a szakemberek. És kérésük nem hiábavaló, önként jelentkezők sokasága segítene, köztük az a 35 éves nő, aki az édesanyját veszítette el a járványban.
Forrás: Reuters
Az ország több pontján kutatók százai azon fáradoznak, hogy a Covid-19 vírussal szemben megtalálják a gyógymódot. A vérplazma-terápia egy új és reményt keltő módszer, amivel a héten húsz beteget fognak kezelni. Ez a terápia esélyt ad a gyógyulásra és arra, hogy a jövőben célzott készítmény készülhessen belőle.
Miközben gyászol, másokon segítene
F. Szabina és a családja megjárta a poklok poklát, ugyanis már március elején megfertőzte őket a koronavírus.
– Az édesanyám 65 éves volt, az elsők között betegedett meg és sajnos el is hunyt a betegségben – mondta a Borsnak Szabina.
– Emlékszem, a kisfiam születésnapján tudtuk meg, hogy pozitív lett anya tesztje. A kórházban kiderült, hogy tüdőgyulladása van, később lélegeztetőgépre került. Mivel kontaktszemélyek voltunk, két hétre kórházi karanténba kellett vonulnunk.
Rettenetes érzés volt a tehetetlenség. Hogy anya a másik szobában lélegeztetőgépen fekszik, én pedig a négy fal közé vagyok zárva. Édesapám és a nővérem tesztje is pozitív lett, bár szerencsére nekik nem voltak súlyos tüneteik. Az én tesztem eredménye nem volt teljesen értékelhető, de több alkalommal éreztem magamon a tüneteket. Anya szervezete végül feladta a harcot – idézte fel a legfájóbb pillanatokat Szabina.
Ő és a nővére is jelentkeztek plazmadonornak. Édesapja is nagyon szeretne a vérével segíteni, de ő nem teheti, mert már elmúlt 65 éves. Persze Szabina csak abban az esetben lehet megfelelő donor, ha az előszűrésnél kiderül, hogy ő is átesett a koronavírus-fertőzésen.
– Bármennyiszer engedném, hogy megszúrjanak, bármilyen vizsgálatnak alávetném magam, ha ezzel emberek életét menthetném meg. A nővérem és én készséggel jelentkeztünk, amikor hallottunk erről a lehetőségről.
Kigyógyult a betegségből Andréka doktor
Dr. Andréka Péter, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet főigazgatója is donornak állt. Ő már meggyógyult a koronavírus-megbetegedéséből, és tegnap adott vérplazmát. Azt monda: orvosként lehetősége volt az elmúlt években segíteni a betegeken, ez most egy másfajta segítség.
– Én is átestem a koronavírus-fertőzésen, én ennyire beteg még nem voltam életemben – árulta el a Borsnak Andréka Péter. – Rendkívül erős fejfájás, levertségérzés, étvágytalanság. A szaglásom és az ízérzékelésem csökkent. Összességében nagyon levert a betegség. A feleségem rosszabbul járt, neki nagyon durva izomfájdalmai voltak, még mindig nagyon gyenge, fáradékony. Bár napról napra jobb a helyzet, én sem nyertem még vissza a teljes erőmet.
A főigazgató tegnap adott vérplazmát, mert úgy gondolta, hogy ez a kötelessége.
– Abban bízom, hogy tudok valakin segíteni, aki nem volt annyira szerencsés, mint mi. A levétel egyáltalán nem fáj, profi csapat látott el. Azt gondolom, hogy ez az egy óra nagyon kicsi ár, amivel emberéleteket lehet menteni. Mindenkit arra biztatok, aki koronavírusból felépült, hogy segítsen.
Szerencsére sok az önkéntes
A szakemberek mostantól a koronavirusplazma.hu címen is várják donorjelöltek jelentkezését. Nagy Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) szakmai főigazgató-helyettese ismertette: egy donortól levett plazmából három vérkészítményt állítanak elő, ez a jelenlegi protokoll alapján egy beteg terápiás dózisát jelenti.
Prof. dr. Lacza Zsombor, az OrthoSera Kft. ügyvezetője, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese és a kutatócsoport többi tagja hetek óta azon dolgozik, hogy minél több gyógyult donor jelentkezzen.
– Eddig 118 önkéntes jelentkezett nálunk, közülük 15 esetben már meg is történt a vérplazma levétele. Most a levett plazmák vizsgálata zajlik, hiszen a kutatás célja az, hogy melyik plazma lesz alkalmas. A vírus jellegzetességéből adódóan ugyanis nem mindegyik plazma megfelelő. Ebből a 15-ből nagy valószínűséggel öt lesz alkalmas, ez pedig öt beteg részére elegendő – mutatott rá dr. Lacza Zsombor.