Aktuális

Versenyfutás a vakcináért – 84 emberen tesztelik a magyar oltóanyagot

H. N. Zs.

Létrehozva: 2020.04.18.

A csodát várja, de leginkább a tudomány erejében bízhat a járványtól fojtogatott világ. Magyar kutatók gőzerővel dolgoznak a megoldáson, immáron a szérumkísérletek első fázisába léptek, azaz embere­ken tesztelik a lehetséges oltóanyagot.

Versenyfutás a vakcináért – 84 emberen tesztelik a magyar oltóanyagot

Forrás: afp

Naponta ezrek halnak meg a koronavírus-járvány következtében, világszerte több mint kétmillió embert fertőzött meg a ragály. Minden elvesztegetett percért kár, a tudományos világ megfeszített erővel küzd a szérum kifejlesztéséért. Biztató kísérletek folynak Amerikában, Németországban, és a magyar tudósok sem tétlenkednek. Sőt!

Állatkísérletek után egészséges alanyok

Egy angol nyelvű felhívásban lettünk rá figyelmesek, hogy egy klinikai kutatással foglalkozó magyar cég teszteléshez keres embereket. A cég közleményt is kiadott, miszerint megkezdték egy lehetséges vakcina tesztelésének első fázisát. A közlemény szerint elsőként 84 emberen vizsgálják a vakcinát. Megkeresésünkre dr. Sárosi Lajos, a HungaroTrial Zrt. vezérigazgatója közölte: a Covid-19 klinikai vizsgálatuk még folyamatban van. A kutatás eredményéről csak annak lezárása és statisztikai kiértékelése után lehet bármit tudni. A vezérigazgató hozzátette: teljesen megértik a felfokozott figyelmet, ami a koronavírus elleni lehetséges gyógymódok kutatására irányul. Amint publikálható, új információval rendelkeznek, jelentkez­ni fognak.

Egy neve elhallgatását kérő gyógyszerészeti szakember lapunknak elmondta: egy vakcina előállításakor a vizsgálatsorozat mindig állatkísérletekkel kezdődik. Csak az állatkísérletek után kezdődhet meg a kísérlet első fázisa, amit már önkénteseken tesztelnek.

– Az első fázisban egészséges önkénteseken tesztelik a készítményt, ellenőrzött körülmények között. Ez általában egy kis létszámú csoport, akiknek néhány napra be kell feküdniük a vizsgálatot végző intézménybe. Ilyenkor vizsgálják a készítmény egészséges szervezetre gyakorolt hatását, a szervezet reakcióit – mutatott rá a szakember.

Kettes fázis: keresik a mellékhatásokat

Ha a készítmény hatásosnak bizonyul, megkezdődhet a második fázis, ahol már kisebb betegcsoportokat vizsgálnak, jelen esetben Covid-19-cel megfertőződött embereket.

– A kettes fázisban azt tesztelik, mekkora dózisra lesz szükség ahhoz, hogy hatásos legyen a készítmény, és hogy hogyan reagál a szervezet a betegségre a szérum hatására. Ebben a fázisban keresik az esetleges mellékhatásokat is – magyarázta a gyógyszerészeti szakember. Ha a második fázis is eredményes volt, megkezdődhet a harmadik fázis, ahol jóval nagyobb betegcsoportokon tesztelik a készítményt. A hármas fázis befejezésével indulhat el a szer engedélyeztetése. A tudomány most a megszokottnál jóval nagyobb tempót diktál, így aztán okkal reménykedhetünk benne, hogy hamarosan elkészül a szérum. Azt pedig nem is kell hangsúlyozni, micsoda nagy dolog, hogy a világ legnagyobb gyógyszeripari monopóliumai mellett a magyar kutatók is komoly eredményeket érnek el.

86 gyógyszer szerepel a professzor listáján

Egy Bostonban élő magyar fi­zikus, hálózatkutató is biztató eredményeket ért el a koronavírus-ellenszer keresésének folyamatában. Barabási Albert László laborjában végzett kutatásai szerint több olyan meglévő szer is a rendelkezésükre áll, me­lyek potenciálisan hatásosak lehetnek a koronavírussal szemben.

A portfolio.hu beszámolója szerint Barabási laborjában hetek óta lázas munka folyik. Az emberi fehérjéket és a hozzájuk kötődő vírusfehérjék kapcsolatát vizsgálják, valamint azt, hogy a már meglévő gyógyszerek és kezelések, illetve azok kombinációja hogyan fejthetik ki a hatásukat az új típusú vírus ellen. Tíz nappal a kutatás elindítása után április 1-jén már arról számolt be a labor, hogy rendelkezésükre áll azon gyógyszerek listája, amelyek hatásosak lehetnek a koronavírussal szemben. Csütörtökön pedig már azt közölte Face­book-oldalán a professzor, hogy közzétették hivatalosan is a már létező gyógyszerek listáját, amelyek a koronavírus ellen jöhetnek szóba. A hazai sajtóban sokat szereplő hydroxychloroquine is rajta van a Barabási-féle listán. Öszszesítésükben 86 gyógyszer szerepel.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek