A szinte hermetikusan elzárt Olaszországban hétfőn, nyolc hét után először, elhagyhatták otthonaikat a karanténban élő lakosok. Már szabad a séta, megnyíltak a parkok, lehet újra sportolni. Más európai államokban is könnyítésekkel próbálkoznak.
Négymillió ember állt hétfőn újra munkába a 60 milliós országban. A koronavírus itt tombolt a legerősebben Európában, de úgy tűnik, már visszavonulóban van. A járvány ezidáig 28 884 halálos áldozatot szedett, főként az északi régiókban. A múlt héten azonban már napi 200 betegnél kevesebb hunyt el: de ez a magas szám is hatalmas csökkenés az elmúlt időszak gyakran ezer feletti eseteihez képest. 210 ezren fertőződtek meg, 81 ezren pedig már meggyógyultak. Ezek után döntött úgy a kormány, hogy lassan életet lehel a gazdaságba, leginkább a tetszhalott autógyártásba és az építőiparba. A nyitás azonban egyelőre korlátozott és csak lépésről lépésre halad majd.
• Eddig néhány élelmiszerbolt és gyógyszertár tarthatott nyitva, hétfőtől a könyvesboltok, ruhaüzletek és a cipőboltok is.
• A közlekedési eszközökön kötelező a maszk viselése, amit rendőrök ellenőriznek. A legnagyobb városokban (Róma, Milánó, Nápoly) a metrón, buszon, vonaton nem lehet egymás mellé ülni, ikszel jelölik azokat az üléseket, amiket üresen kell hagyni. Sor sem alakulhat ki az állomásokon, erre szintén egyenruhások felügyelnek.
• A minimum egyméteres távolságot mindenütt be kell tartani.
• A parkok nyitva vannak, egyénileg szabad sportolni vagy sétálni, és a gyerekeket is le lehet vinni játszani.
• Az éttermek, bárok, mozik és színházak zárva maradnak. A kis boltok és a múzeumok május 18-tól fogadhatnak látogatót, az óvodák és az iskolák viszont csak szeptemberben nyitnak.
• Külön rendelet szól arról, hogy már hőemelkedéssel is otthon kell maradni, a határ 37,5 fok.
• A turizmus egyelőre nem indul újra, és a mostani könnyítéseknél is kiemelték: az a településeken belülre vonatkozik. Utazni továbbra sem lehet, a városokat csak nyomós okkal szabad elhagyni: ilyen a munkavégzés, a hazatérés a bejelentett lakcímre, illetve a halaszthatatlan orvosi kezelés.
Horvátország már a nyári turistaszezon újraindításán dolgozik, azok után, hogy naponta tíz alatt van az új vírusos esetek száma.
• Továbbra is két tervük van erre: a spanyol és görögök által felvetett egészségügyi útlevél gondolata az egyik. Vagyis, csak azok léphetnének be az országba, akiknek a koronavírustesztje negatív.
• De a valószínűbb viszont az, hogy a turistafolyosó mellett döntenek. Ennek lényege, hogy akik igazolni tudják, hogy nem fertőzöttek, beutazhatnak Horvátországba egy meghatározott útvonalon, szigorú feltételekkel. A hazautazás után 14 napos karantén várna a turistákra, de ezt kiválthatnák egy újabb teszttel. A legnagyobb forgalmat tavaly a magyarok hozták, 644 ezren jártak az Adriánál.
A szomszédos Szlovéniában volt olyan nap, amikor egyetlen fertőzést sem regisztráltak.
• Ljubljana és Zágráb enyhítettek a szabályokon: első körben azok a boltok nyithattak ki a múlt héten, amelyek nem plázában üzemelnek.
• Hétfőtől pedig üzemelhetnek a teraszos kávézók és éttermek.
• Nyitnak a fodrász- és kozmetikai szalonok, valamint május közepétől az óvodák és általános iskolák is.
Ha lecsap a koronavírus második hulláma, akkor arra most fog sor kerülni – az elkövetkező napokban, hetekben – állítja a szlovák válságstáb távozó tagja. Vladimír Krcméry szerint a járvány következő hulláma összefügg a szomszédos országok újranyíló reptereivel.
• Prágát, Budapestet és Bécset nevezte meg a professzor mint azokat a helyeket, ahova sokan utaznak majd repülővel rizikósnak tartott országokból, Spanyolországból, Oroszországból.
Szlovákiában egyébként alacsony a megbetegedések száma, és egyre több a gyógyult.
* * *
A koronavírussal kapcsolatos legfrissebb híreket ide kattintva találja!