Aktuális

A Bors utánajárt: Mindenképp menjen el a szűrésre, ha meghívót kapott!

H. N. Zs.

Létrehozva: 2020.05.04.

Megkezdődött az átfogó szűrővizsgálat, melynek eredményeivel a szakemberek támogatni tudják a járványügyi intézkedéseket. A vizsgálat nem csak arról ad képet, hány fertőzött van jelenleg hazánkban, hanem arról is, hogy a társadalom hány százaléka fertőződött meg.

Dr. Vokó Zoltán epidemiológus, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának vezetője a Borsnak elmondta, hogy a szűrővizsgálat iránt nagy az érdeklődés, ezért, valamint az előzetes közvéleménykutatás alapján magas, legalább 70 százalék körüli részvételi arányra számítanak. A szakemberek mindent megtesznek azért, hogy az kiértesített 17 778 személy közül a lehető legtöbben részt vegyenek a teszteken.

Megtudhatjuk hányan fertőződtek már meg

A szűrővizsgálat sorozat célja, hogy a szakemberek olyan tudományos bizonyítékokat szerezzenek, amikkel támogatni tudják a járvány kontrollját, és a járványügyi intézkedéseket.

– Ezzel a vizsgálattal meg tudjuk becsülni, hogy mekkora az országban és bizonyos régiókban a valós átfertőződés – magyarázta a Borsnak Dr. Vokó Zoltán epidemiológus, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának vezetője.

– Az átfertőződés jelenleg viszonylag alacsony, a becslések alapján csupán a lakosság fél-három százaléka. A kapott adatok abban is a segítségünkre lesznek, hogy pontosabb előrejelzéseket tudjunk adni a járvány kifutásának várható forgatókönyvéről.

A vizsgálat arról is tájékoztat majd, hogy a különböző társadalmi csoportokban, korosztályokban a lakosság hány százaléka esett át a fertőzésen.

Egy ember nagyjából 500 másikat képvisel

A reprezentatív felméréshez közel 18 ezer embert választottak ki véletlenszerűen, akiknek a tesztelése a napokban meg is kezdődött.

– Mivel véletlenszerű a kiválasztás, ez a közel 18 ezer ember a teljes populációt képviseli. Egy ember nagyjából 500 másikat képvisel a felmérésben, ezért kiemelten fontos, hogy minél többen jöjjenek el – világított rá a szakember.

A professzor szerint minél több a résztvevő, annál pontosabb eredményeket fognak kapni.

– A felmérés 70 %-os részvétel fölött teljesen megbízható. Abban bízunk, hogy az emberek átérzik a társadalmi felelősségvállalás fontosságát ebben a nehéz helyzetben. A mintavétel természetesen biztonságos, az idősekhez, krónikus betegekhez házhoz megyünk, és még az időpontban is alkalmazkodunk, ha szükséges – tette hozzá Dr. Vokó.

Vérvétel és pálcás mintavétel

A kiválasztottaknak két vizsgálaton is részt kell venniük. Az egyik egy vérvétel, a másik az orrból és a szájgaratból egy pálcás mintavétel.

– A két vizsgálat mellett egy kérdőívet is ki kell tölteniük, akár kényelmesen, otthon a KSH honlapján keresztül. A kérdőívben olyan alapvető kérdések vannak, hogy az illető mivel foglalkozikmilyen területen dolgozik, milyen iskolai végzettsége van, illetve a tünetekre, kontakt kapcsolataira vonatkozóan és az esetleges tünetekre is vannak kérdések. Ez azért fontos, mert ha a jövőben ki lehet válogatni egy alcsoportot, akik egy gyakran előforduló tünetet produkálnak, köztük magasabb lehet a későbbiekben a tesztelés találati aránya – magyarázta a professzor.

A szakértő hozzátette, hogy az eredményekről minden résztvevő fog kapni elektronikus tájékoztatást, a pozitív eredményről pedig minden érintett telefonos értesítést is kap 24-48 órán belül.

A professzor szerint a nyájimmunitást a járvány lassítása miatt akkor fogja elérni az ország, amikor elérhető lesz a védőoltás. Ez azt jelentené, hogy nem kellene 6-7 millió embernek átesnie a betegségen, hanem védőoltás formájában szereznének majd védettséget. Dr. Vokó Zoltán elmondta, hogy a legtöbben idősek és krónikus betegek haltak meg eddig a betegségben, ezért fontosnak tartja, hogy a szabályok lazításával az ő védelmük továbbra is legyen biztosított.

Parkolóban teszteltek

A Semmelweis Egyetem mobil szűrőállomása a solymári Auchan bevásárlóközpont parkolójában hétfőn megkezdte a már korábban beharangozott koronavírus-tesztelést. A koronavírussal kapcsolatos szűrőprogramban négy egyetem – a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem – vesz részt.

* * *

A koronavírussal kapcsolatos legfrissebb híreket ide kattintva találja!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek