A tarja az egyik legközkedveltebb a sertéshúsok közül a magyarok körében. Egy zseniális pác után süthetjük serpenyőben vagy sütőben, mindenképpen fantasztikus ételt kapunk. Ha pedig grillezünk, egyértelmű: egy jó tarjával biztosan nem nyúlunk mellé!
Forrás: Bánkúti Sándor
Talán nincs olyan háztartás idehaza, ahol néha napján ne képezné az ebéd részét egy kiválóan elkészített, szaftos sertéstarja. A tarjával ugyanis nehéz mellélőni: az egyik legkönnyebben és legváltozatosabban elkészíthető része a sertésnek, amely a nyaki részen található. Bővelkedik zsírban, így nem fog kiszáradni. Készíthetjük szeletekben, de egyben sütve is. A szeletelt sertéstarja ára 1500 forint körül mozog, a mangalica tarja ennél jóval drágább, 3500-4000 forintot kérnek el átlagosan kilójáért.
A fitneszguru imádja a cigánypecsenyét, amit szentségtörés nem tarjából készíteni. Amondó: a diétázók és fogyókúrázók is nyugodtan fogyasszák.
– A szalonnát kezdetben lepirítom, hogy kiengedje a zsírját, majd ezen sütöm meg a tarjaszeleteket. Sóval, borssal és jó magyar pirospaprikával szoktam fűszerezni és bepácolni a husit. Persze, mehet hozzá más fűszer is, ahány ház, annyi szokás. Ha megvan, rárakom a taréj szalonnát, és tejfölös uborkasalátával tálalom. Ha valaki szeretne hozzá mást is, annak azt ajánlom, hogy vegyen Update rizsszemtésztát, amit főzzön ki, szűrje le, és pirítsa át a szalonna megmaradt zsírjában. Fantasztikus lesz, és mégis egészséges – mondja a Borsnak Norbi.
A gasztro-műsorvezető a fűszeres tarjára esküszik, de szinte minden esetben mangalica sertésből készíti el.
– A tarja szerintem akkor jó, ha csontos, és vannak rajta hájas részek, ettől lesz elképesztően szaftos. A húst vágjuk szeletekre, de tilos klopfolni! Ezt követően pácoljuk be: mehet bele só, bors, fokhagyma, kakukkfű, mustár, ami a savasságáért felel, és egy kevés sör. Lehetőleg minél több órát hagyjuk a hűtőben pácolódni, hogy átjárják a húst az ízek. Serpenyőben süssük elő, mangalicazsíron. Ilyenkor még mellé helyezek egy fej fokhagymát is. Miután kaptak egy kis kérget, tegyük a sütőbe egy órára, 160 fokra. Utána már nincs más hátra, mint, hogy tálaljunk. Szerintem tojásos nokedlivel az igazi – osztja meg a receptjét Marton Adrienn.
A séf általában egyben konfitálja a sertéstarját, aminek a titka az, hogy órákon át, lassan sütve készítsük el a sütőben az ételünket.
– A tarja egy olyan izom, ami kicsit nehezen puhul, de ettől függetlenül lehet gyorsan sütni. Konfitálva készítem általában, és egyben teszem a sütőbe. Kezdetben csak sóval, borssal és fokhagymával fűszerezem. A lényeg, hogy ellepje a zsír, ami lehet sertés, kacsa, és liba is. Fedjük le, és a sütőben alacsony lángon, körülbelül 120 fokon, órákon keresztül, türelmesen készítsük el. Ha elkészült, ne vegyük ki egyből, hagyjuk kicsit kihűlni. Ezután szeleteljük fel csak, és serpenyőben mindkét oldalát kábé fél percig süssük, miközben friss fűszernövényeket teszünk hozzá, ami lehet rozmaring, kakukkfű, csorba, kinek mi a szimpatikus. Krumpli és zöldségek is jól passzolnak hozzá.
Szendrei Bence szerint, ha grillezünk, akkor a tarját gyakorlatilag ízlés szerint bármivel bepácolhatjuk, és fűszerezhetjük. Nála egy BBQ-s pác a favorit, aminek a tartozéka só, bors, barna cukor, fokhagyma, gyömbér, chili, fűszerpaprika és olaj. Ebben pácolja egy éjszakán át a húsokat, majd mehetnek a grillre.
– Fontos, hogy a grill forró legyen. A másfél-két centis tarjaszeleteket nem szabad sokáig sütni, elég mindkét oldalának két-két perc a grillen. Így a hússzeletek kapnak egy ropogós kérget, de belül mégis omlósak és szaftosak maradnak – tanácsolja a séf.