<font face="Arial, serif"><font style="font-size:14pt">Magyarország boldogabb, mint tavaly a legutóbbi kutatások alapján. Székesfehérvár a legboldogabb megyeszékhely, Kaposváron viszont a legboldogtalanabbak az emberek. Mutatjuk a részleteket.</font></font>
Forrás: Thinkstock
Idén is elkészült Magyarország Boldogságtérképe, amit az ELTE PPK Pozitív Pszichológia Kutatócsoport végzett el. A 2019. április és 2020. március 10. közötti időszakot vizsgálták.
Világszinten is jobban állunk
A kutatásból kiderült, hogy a magyar lakosság globális jóllét szintje a 2016-2018 közötti eredményekkel egyezik meg. A világ boldogság ranglétráján is feljebb csúszott országunk, hiszen a World Happiness Report 157 országot vizsgált meg, aminek alapján Magyarország a 62. helyről az 53. helyre lépett előre. Ez a szép eredmény azt mutatja, hogy hazánk világviszonylatban nem nevezhető boldogtalannak, de a különböző megyék és megyeszékhelyek között hatalmas eltéréseket állapítottak meg.
A vizsgálat során az élettel való elégedettségre, az érzelmi, a pszichológiai, a szociális és a spirituális jóllétre vonatkoztak a kérdések. Emellett a mentális egészség szintjét is megállapították, valamint a karaktererősségeket is vizsgálták. Ezekkel az adatokkal a kutatók össze tudták hasonlítani a különböző életkori csoportokat, a különböző családi állapotú és eltérő anyagi helyzetben élőket, valamint a különböző iskolai végzettséggel és foglalkozással bíró személyeket.
A fővárosban élők boldogságszintje is jóval az átlag alatt van, ez nem csak a mentális egészség, hanem a pszichológiai immunitás vonatkozásában is igaznak bizonyult.
Homonnay Zsolt: ez lehet figyelemfelkeltés
Igaz, hogy Közép-Magyarországon, Dél-Dunántúlon és Dél-Alföldön valamelyest nőtt a boldogságszint, de ez a három terület még mindig a legboldogtalanabb régió hazánkban. A globális jóllét viszont Észak-Magyarországon a legalacsonyabb, de a Nyugat-Dunántúlon és az Észak-Alföldön is csökkent. Jelentősen alacsonyabb a jóllétszint Zala, Vas, Hajdú-Bihar, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A megyeszékhelyek listájának legutolsó helyén Kaposvár áll, a kutatás végeredménye szerint ebben a városban a legboldogtalanabbak az emberek. Megkérdeztük erről a Kaposváron született Hommonay Zsolt énekes, színészt, hogy mi a véleménye arról, hogy szülővárosa az utolsó helyen futott be.
– Én már 14 éves korom óta nem élek Kaposváron, csak a családomat szoktam meglátogatni. Egy kicsit talán én is azt érzem, hogy a város valóban nem tud olyan mértékben felzárkózni sem kulturális, sem turisztikai szempontból, mint a többi nagyváros. Ha ez a felmérés valóban így van, akkor ez lehetne egyfajta figyelemfelkeltés, hogy ideje lenne tenni valamit Kaposvár érdekében, hiszen az adottságai a városnak meglennének hozzá – mondta a Borsnak Hommonay Zsolt színész, énekes.
Vörös Zsuzsa: megőrizte családias a hangulatát
A megyék tekintetében Győr-Moson-Sopron, Veszprém és Csongrád megye a hármas befutó, ezek közül is Veszprém megyében a legboldogabbak az emberek. A megyék jóllét-szint dobogósai pedig változatlanul Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Somogy megye lett. A 2019-20-as év Globális Jóllét értékek alapján a legboldogabb magyar város egyértelműen Székesfehérvár lett. A 418 ezer fős Fejér megyében több gyermek született, mint a tavalyi évben, és szintén elismerésre méltó, hogy 244 444 forint/fő havi nettó átlagkeresettel Fejér megye a harmadik helyen áll az országos összesítésben.
A székesfehérvári születésű olimpiai bajnok öttusázó, Vörös Zsuzsa a mai napig a városban él.
– Bár a jelenlegi helyzetben ez kevésbé érzékelhető, normál körülmények között Székesfehérvár valóban egy élettel teli város, szép és a munkahelyeknek is köszönhetően élhető. Sokat járunk a belvárosba sétálni a gyermekemmel, olyankor mindig boldog családokat látok. Fehérvár annak ellenére, hogy közel van a Balatonhoz, a Velencei tóhoz és a fővároshoz is, meg tudta őrizni családias hangulatát, ahol az emberek szeretnek élni. Ráadásul sportszerető város, ami nekem különösen fontos – mondta Vörös Zsuzsa.